Czy adres e-mail to dana osobowa?

Interpretacja przepisów jest jednoznaczna i nie pozostawia wątpliwości.

Czy adres e-mail to dana osobowa?
Anna Stępniewska 17 kwietnia 2013

Newsletter — adres e-mail to dana osobowa.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wydał jednoznaczną opinię na temat dyskusji nad zagadnieniem czy adres e-mail jest daną osobową w rozumieniu ustawy o Ochronie Danych Osobowych.

Odpowiedź brzmi TAK.

W związku z tym każdy tego typu zbiór podlega obowiązkowi rejestracyjnemu w GIODO.

W przypadku właścicieli serwisów internetowych czy też sklepów baza subskrybentów biuletynu informacyjnego (potocznie newsletter) będzie kolejnym zbiorem danych osobowych jaki muszą oni zarejestrować. Przypominamy, że rejestracja jest zupełnie bezpłatna, podobnie jak i późniejsze aktualizacje.

Aby zamówić newsletter danego serwisu należy wpisać na jego stronie swój adres e-mail, który w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych stanowi dane osobowe.

Adresy e-mail stanowią zbiór danych osobowych, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym zbiór danych rozumiany jest jako każdy posiadający strukturę zestaw danych o charakterze osobowym, dostępnych według określonych kryteriów, niezależnie od tego, czy zestaw ten jest rozproszony lub podzielony funkcjonalnie.

Dlaczego adres e-mail jest to dana osobowa?

Często w rozmowach z naszymi klientami spotykamy się ze stanowiskiem, gdzie przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe bądź serwisy mówią, że nie zgadzają się z tą interpretacją.

Głównym kryterium zakwalifikowania informacji o danej osobie jako dana osobowa jest zapis ustawy o Ochronie Danych Osobowych, który mówi

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.

Częsta argumentacja stawianego veta jest następująca: jak adres np. biedroka@domena jest daną osobową.

W przypadku adresów jak w przytoczonym przykładzie, adres ten nie jest daną osobową. Podając jednak adres e-mail typu [email protected] mogę w bardzo szybki sposób odnaleźć określoną osobę.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi:
Udostępnij: