Nowe zasady przetwarzania danych biometrycznych

Autoryzacja osoby poprzez pobranie odcisku palca czy skanu twarzy w celu odblokowania smartfona to coraz popularniejsze rozwiązanie. Technologie biometryczne weszły do codziennego użytku w wielu dziedzinach życia. Osoby często nieświadomie udostępniają informacje o swoich cechach fizycznych, nie zdając sobie sprawy z zagrożeń wynikających z nieuprawnionego do nich dostępu. 

Nowe zasady przetwarzania danych biometrycznych
Rafał Stępniewski 1 marca 2018

Osoby często nieświadomie udostępniają informacje o swoich cechach fizycznych, nie zdając sobie sprawy z zagrożeń wynikających z nieuprawnionego do nich dostępu. Zaawansowany postęp technologiczny skłonił prawodawcę unijnego do uregulowania kwestii wykorzystywania tych danych.

Na gruncie przepisów unijnych RODO, które będą stosowane od 25 maja 2018 r., dane biometryczne należą do danych szczególnych kategorii. Ich przetwarzanie zostało obwarowane szczególnymi obostrzeniami.

Dane biometryczne będą mogły być wykorzystywane tylko w określonych prawem przypadkach, w tym na podstawie wyraźnej zgody osoby. Co w praktyce jest, a co nie jest daną biometryczną. Kto i w jakiej sytuacji będzie mógł wystąpić o przetwarzanie takich danych? W celu zapoznania się z odpowiedziami na te i inne pytania, zachęcamy do lektury artykułu na blogu Polityka Bezpieczeństwa.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: RODO
Udostępnij: