Czy każdy towar mogę zwrócić?

Są wyjątki, gdzie niestety nie będzie możliwości zwrócenia towaru, a tym samym odstąpienia od umowy sprzedaży.

Płyty CD, DVD i inne nośniki z nagraną treścią

Jeżeli kupisz płytę CD z muzyką lub film DVD lub oprogramowanie, to utracisz możliwość zwrotu towaru w momencie, gdy zdejmiesz folię zabezpieczającą opakowanie.

Treści cyfrowe - pliki pobierane ze strony internetowej

Jeśli zawarłeś umowę o dostarczanie treści cyfrowych niezapisanych na nośniku materialnym, wyraziłeś zgodę na spełnienie świadczenia przed upływem prawa do odstąpienia i zostałeś poinformowany przez przedsiębiorcę o utracie prawa do odstąpienia od umowy - wówczas również nie możesz odstąpić od umowy.

Kosmetyki, leki i inne

Jeżeli kupisz np. kosmetyki, krem lub inne tego typu produkty, tu również po otwarciu opakowania, nie ma możliwości dokonania zwrotu.

Nie możesz zwrócić również leków kupionych przez Internet, a także prasy (z wyjątkiem umów o prenumeratę).

Artykuły szybko psujące się

Jeżeli zamówisz artykuły spożywcze, które mogą ulec szybkiemu popsuciu, wówczas nie możesz ich zwrócić, nawet w przypadku, gdy data ważności towaru jest jeszcze odległa, a jest to typowy towar spożywczy, np. masło.

Zwrócić możesz kawę jeżeli jest ona w słoiku, którego nie otworzysz, ale zamówionych mrożonek już niestety nie można zwrócić.

Aukcje

Nie możesz odstąpić od umów zawartych w drodze aukcji publicznej. Wyjątek ten nie obejmuje serwisów aukcyjnych.

Indywidualne zamówienia

Dodatkową kategorią towarów, których nie można zwracać są towary nieprefabrykowane, przygotowane według Twoich specyfikacji lub służące zaspokojeniu Twoich zindywidualizowanych potrzeb. Niestety nie możesz takiego towaru zwrócić bez podania przyczyny. Pamiętaj jednak, że nadal masz prawo do reklamacji – jeżeli zamówiony towar został źle wykonany, czyli niezgodnie z Twoimi wytycznymi.

Przykładem indywidualnego zamówienia są np. rolety okienne wykonane na wymiar Twoich okien. Jeżeli zamówisz kalendarz z wydrukowanymi swoimi zdjęciami, wówczas nie można oddać takiego towaru.

Jeżeli zamówisz obrus o standardowych wymiarach, ale z wyhaftowanymi inicjałami, które określisz w zamówieniu lub zamówisz koszulkę z wydrukiem swojego zdjęcia, nie będziesz miał możliwości zwrotu takiego towaru.

Wszystkie towary, które w pewien sposób są przygotowane zgodnie z Twoimi wymaganiami i odchodzą od standardowej oferty zwrócone być nie mogą, ponieważ Sklep nie będzie miał możliwości odsprzedania innej osobie tak przygotowanego towaru.

Świadczenie usług

Pamiętaj, nie przysługuje Ci prawo odstąpienia od umowy o świadczenie usług, jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za Twoją wyraźną zgodą oraz poinformował Cię przed rozpoczęciem usługi, iż po jej spełnieniu utracisz prawo odstąpienia od umowy.

Nie możesz odstąpić od umowy o świadczenie usług w zakresie zakwaterowania, innych niż do celów mieszkaniowych, przewozu rzeczy, najmu samochodów, gastronomii, usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami sportowymi lub kulturalnymi - jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi.

Prawo odstąpienia nie przysługuje do umowy w której wyraźnie żądałeś w celu pilnej naprawy lub konserwacji. Jeżeli przedsiębiorca świadczy dodatkowo inne usługi niż te, których wykonania żądałeś lub dostarczył rzeczy inne niż niezbędne do wykonania naprawy lub konserwacji przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy w odniesieniu do dodatkowych usług bądź towarów.

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog ochrona danych osobowych
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO