Prawo e-commerce

Poniżej przedstawiamy podstawowy zakres przepisów prawa, z którymi każdy kto prowadzi czy to sklep internetowy czy też serwis powinien się zaznajomić. Zakres ten oczywiście zależy od tego, czy działamy jako przedsiębiorca, a w szczególnych przypadkach jako zwykła osoba fizyczna oraz od tego komu oferujemy swoje towary czy też usługi tj. czy jedynie przedsiębiorcom czy dodatkowo konsumentom. W zakresie serwisów internetowych kolejnym wyróżnikiem jest to czy świadczymy usługi odpłatne, czy może jedynie bezpłatne.

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Ustawa ta dotyczy zarówno serwisów internetowych jak i sklepów. Jest tu opisany szereg wymogów jakie muszą być spełnione przez właściciela strony internetowej. Art 8 ustawy określa wymóg posiadania regulaminu oraz opisuje podstawowy zakres jaki powinien być ujęty w dokumencie.

Czy sklep internetowy świadczy usługi drogą elektroniczną?

Tak. Prawie każdy sklep daje możliwość rejestracji konta klienta, a to jest usługa świadczona drogą elektroniczną. Dodatkowo może nią być newsletter, możliwość dodawania opinii i komentarzy, czy też formularz kontaktowy lub formularz polecenia znajomemu.

Czy serwis internetowy świadczy usługi drogą elektroniczną?

Tak. Z natury rzeczy serwis internetowy świadczy usługi - bez znaczenia czy bezpłatne, czy odpłatne. Zaczynając od forów internetowych, serwisów umożliwiających zamieszczanie różnych treści graficznych, poprzez różnego rodzaju serwisy społecznościowe, kończąc na do katalogach branżowych i popularnych serwisach ogłoszeniowych, każdy z tego typu serwisów powinien posiadać regulamin.

Czym jest regulamin?

Jest umową zawieraną pomiędzy właścicielem strony internetowej, a internautą. Na podstawie tej umowy są świadczone usługi drogą elektroniczną, czy też dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży.

Ustawa o ochronie danych osobowych

Ustawa określa wymagania jakie musi spełnić przedsiębiorca, który przetwarza dane osobowe. W tym dokumencie zostały określone jak zbierać, przetwarzać i zabezpieczać dane osobowe w firmie. Uzupełnieniem wymogów jest Rozporządzenie MSWiA, gdzie szczegółowo określono wymagania techniczne, bezpieczeństwa i zasad przetwarzania danych osobowych w firmie.

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego

Mimo, że ustawa już nie ma zastosowania do umów zawieranych z konsumentami po 24 grudnia 2014 r., to przepisy jej mają zastosowanie do umów zawartych przed 25 grudnia 2014 r.