Czy nowe prawo, które zamknęło supermarkety-poczty w niedziele, wpłynie na dalszy rozwój e-grocery?

Rynek e-grocery cieszy się coraz większą popularnością. Co to takiego? Czy uszczelnienie prawa polskiego w kontekście niedziel handlowych może w jakikolwiek sposób wpłynąć na rozwój tego rynku w naszym kraju?

Czy nowe prawo, które zamknęło supermarkety-poczty w niedziele, wpłynie na dalszy rozwój e-groc
Monika Świetlińska 2 lutego 2022

e-Grocery — co to takiego?

To nic innego, jak zamawianie produktów spożywczych online. Transakcji klienci dokonują z dowolnego miejsca, a termin i godzinę dostawy można ustalić indywidualnie. Dlaczego e-grocery staje się coraz popularniejsze? 

Jak podaje frisco.pl, klienci uważają, że to 

  • oszczędność czasu (38%), 
  • łatwość porównywania ofert (35%), 
  • duży wybór artykułów (33%), 
  • dostawa pod wskazany adres (33%), 
  • atrakcyjne ceny (33%). 

Choć to coraz ciekawszy dla klientów kierunek, to tylko 35% użytkowników deklaruje, że zamawia żywność przez Internet. Głównym ograniczeniem jest jej krótka trwałość. Ale, czy zmiana prawa może zmienić nastawienie konsumentów?

Zmiany w prawie to zmiany konsumenckie

Pytamy o to Marlenę Żurawską-Szuter, Head of e-commerce w Deli2. Deli2 to delikatesy online z luksusowymi produktami.

- Wprowadzanie wszelkich ograniczeń powoduje w dłuższej perspektywie zmianę zachowań zakupowych klientów i tak też się dzieje w przypadku ograniczenia handlu w niedzielę. Zakaz dla placówek stacjonarnych to szansa na rozwój handlu elektronicznego. Sklepy internetowe mogą dostarczać zakupy w niedzielę, zarówno w przypadku modelu logistycznego next day delivery, jak i szybkich 15-minutowych dostaw (tzw. quick commerce) — uważa nasza rozmówczyni.

Dodaje, że niedziałające w niedziele supermarkety to szczególnie szansa dla wszelkich dostawców, którzy realizują dostawę produktów w maksymalnie kilkadziesiąt minut od momentu złożenia zamówienia. 

- Pojawiające się kolejne darkstory ma mapach miast, a także coraz więcej podmiotów realizujących taki rodzaj handlu, to ewidentnie potwierdzenie, że odpowiadają one na potrzeby Klientów. Pandemia, a także zakaz handlu w niedzielę przełamały nieufność wielu konsumentów do zakupów online. Udowodniły, że dostawa produktów spożywczych do domu może być równie bezpieczna, a dostarczone produkty równie wysokiej jakości, jak dotychczas - jest zdania ekspertka e-commerce w Deli2.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Zaznacza, że łatwość złożenia zamówienia i oszczędność czasu sprawiają, że zakupy produktów spożywczych online nie są już,,fanaberią’’ tylko i wyłącznie dla internetowych zapaleńców, ale stają się dostępne i lubiane dla większości konsumentów.

Czy e-grocery wykorzysta zmiany w prawie? Czy e-commerce nadal będzie się rozwijać?

Marlena Żurawska-Szuter zapewnia, że dwucyfrowe wzrosty w branży e-commerce, które utrzymują się od kilku lat, nie zwiastują załamania w e-biznesie. E-commerce rozwija się w Polsce szybciej niż w innych krajach Europy, a sytuacja gospodarcza sprzyja temu. 

- Sklepy online mają szeroki wybór produktów i często kojarzą się też z niższymi cenami. Kilkanaście tysięcy biznesów online aktywnych w Polsce to dowód na to, że klienci pokochali taką formę zakupów, choć każdy z innych powodów. Rozwój cyfryzacji w Polsce, np. poprzez e-urzędy, czy kolejne usługi pojawiające się w świecie online w tym BLIK, który zaskarbił sobie rzeszę wiernych fanów, to także sprzyja rozwojowi e-bizensów — przekazuje ekspertka, zaznaczając, że to właśnie dlatego szalejąca inflacja, czy sytuacja gospodarcza w Polsce nie wpłyną na wyniki finansowe sklepów online w negatywnych stopniu. 

- Już niejednokrotnie byliśmy świadkami, że gdy stacjonarne biznesy traciły, to e-handel zyskiwał. E-zakupy to nadal mniej niż 1/5 całej wartości handlu w Polsce, więc są jeszcze spore możliwości wzrostu. I tego należy się spodziewać w najbliższych miesiącach i latach — podsumowuje Marlena Żurawska-Szuter.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: prawo
Udostępnij: