Opis produktów – Główne cechy świadczenia

Informacje o głównych cechach świadczenia powinny obejmować wszystkie informacje potrzebne konsumentowi do dokonania wyboru produktu lub usługi. Powinny one jednoznacznie precyzować jaki towar/usługa będzie przedmiotem zakupu i jakie są ich charakterystyczne cechy.

Opis produktów – Główne cechy świadczenia
Anna Stępniewska 6 marca 2014

Obowiązek ten sprowadza się również do odpowiedniego określenia nazwy towaru, z której będzie jednoznacznie wynikać, co jest przedmiotem umowy sprzedaży.

Jest to pierwszy z wyjątków w zakresie miejsca spełnienia obowiązków informacyjnych, który bezwzględnie należy spełnić w formularzu za pośrednictwem, którego konsument składa zamówienie tuż przed jego wysłaniem.

W wypadku sprzedaży ubrań, sprzedawca powinien zamieścić informacje takie jak rozmiar, kolor, rodzaj odzieży, nazwę własną marki lub modelu, czy informacje dotyczące materiału z jakiego produkt jest zrobiony.

Poprawna nazwa towaru: Satynowa suknia balowa BELLA 38 niebieska

Błędna nazwa towaru: Niebieska sukienka

W wypadku sprzedaży urządzenia elektronicznego sprzedawca powinien zamieścić informacje opisujące charakterystykę tego urządzenia.

Poprawna nazwa towaru: Ultrabook 15,6" HP Envy 15 x360-u000ew i5-4210U/4GB/1000/Win8.1

Błędna nazwa towaru: Ultrabook 15,6" HP Envy 15 x360-u000ew

W wypadku świadczenia usług odpłatnych, gdzie przedmiotem usługi jest abonament.

Poprawna nazwa usługi: Abonament 12 m-c w wariancie Premium.

Błędna nazwa usługi: Abonament 12 m-c.

Porównując podane wyżej przykłady widać, że z poprawnej wersji nazwy towaru lub usługi wynika jednoznacznie jakie główne cechy posiada kupowany towar lub usługa. Błędne nazwy towarów lub usług zawierają natomiast wiele niedoprecyzowanych informacji, albo nie zawierają ich wcale. Zakres informacji jest każdorazowo różny w zależności od produktu. Dopuszczalne jest, aby bezpośrednio pod nazwą towaru w koszyku znalazł się komentarz pod samą nazwą, który uzupełni informacje wynikające z nazwy. Dzięki temu klient będzie miał przy składaniu zamówienia towaru pełną informację dotyczącą tego co kupuje.

Obowiązek ten trzeba bezwzględnie spełnić na ostatniej stronie procesu składania zamówienia, tam gdzie znajduje się przycisk złożenia zamówienia w sklepie.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi:
Udostępnij: