Akcja UOKiK: Suplementy diety nie leczą

12 instytucji wzięło udział we wspólnej akcji mającej na celu przypomnienie konsumentom właściwości szeroko rozpowszechnionych suplementów diety. Tego rodzaju produkty nie leczą i nie zapobiegają chorobom. Owszem – mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ale również i negatywny – dlatego należy zachować zdrowy rozsądek podczas ich stosowania.

Akcja UOKiK: Suplementy diety nie leczą
Anna Stępniewska 8 grudnia 2015

12 instytucji wzięło udział we wspólnej akcji mającej na celu przypomnienie konsumentom właściwości szeroko rozpowszechnionych suplementów diety. Tego rodzaju produkty nie leczą i nie zapobiegają chorobom. Owszem – mogą mieć  korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ale również i negatywny – dlatego należy zachować zdrowy rozsądek podczas ich stosowania.

Wybór suplementów, które można nabyć w sklepach i aptekach jest ogromny.  Aktualnie jesteśmy w stanie dostać pigułki i saszetki niemalże na wszystkie dolegliwości – od tych na wątrobę, wzrok i sen aż po te na wzmocnienie, lepszą koncentrację, czy oczyszczanie. Eksperci podkreślają, że nie powinniśmy jednak ufać reklamie, której celem jest zachwalanie danego produktu i obiecywanie nam samych korzyści. Nie jest możliwe to, by po zażyciu tabletki nagle zrzucić na wadze. Taki efekt wymaga wielu zmian. Powinniśmy mieć na uwadze także fakt, że suplementy nie leczą, bowiem nie są lekami, a jedynie zwykłymi środkami spożywczymi.  Prawdą jest, że niektóre substancje, które wchodzą w skład lekarstw występują też w szeroko dostępnych produktach, ale w tym przypadku – ich ilość jest o wiele niższa przez co nie wykazują działania leczniczego. Nie dajmy się również nabrać na to, że suplementy diety mogą być substytutem lekarstw.  Nawet jeśli ich nazwy są podobne do nazw specjalistycznych wyrobów (np. witamina B2, mięta) — nie oznacza to, że  są one zamiennikami.

Tabletka to nie posiłek

Zanim zdecydujemy się na stosowanie danego suplementu powinniśmy dowiedzieć się czy znajduje się on w wykazie zgłoszonych suplementów diety oraz sprawdzić jaki jest jego status. Tę informacje znajdziemy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jeśli danego produktu tam nie ma – nie powinniśmy go nabywać.  Nie oceniajmy także stanu swojego zdrowia w oparciu o przekazy reklamowe. Te same objawy, takie jak np.  przemęczenie i brak apetytu mogą mieć różne przyczyny. Nie zawsze musi się to wiązać z niedoborami witamin czy innych pierwiastków sugerowanych przez reklamę. Przyjmowanie danego suplementu powinno wcześniej zostać skonsultowane ze specjalistą, lekarzem lub dietetykiem, a także poprzedzone odpowiednimi badaniami. Każdy organizm jest inny i reakcje na dany suplement mogą być różnorakie.  Pamiętajmy też, że suplementami diety nie zastąpimy pełnowartościowego posiłku. Jeśli chcemy być zdrowi – musimy odpowiednio się odżywiać i ćwiczyć.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Kto włączył się w akcję?

W akcji informacyjnej w ramach sieci na rzecz ochrony konsumentów biorą udział: Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia,  Ministerstwo Finansów, Instytut Żywności i Żywienia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Narodowy Instytut Leków, Rada Reklamy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,  Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz Federacja Konsumentów.  Ich obecna działalność stanowi kontynuację działań podjętych w październiku przez UOKiK oraz GIS, w ramach których wysłano listy do 315 producentów i dystrybutorów suplementów diety. Celem jest zwrócenie uwagi na reklamy, które nie zawsze rzetelnie informują o właściwościach tych produktów.

Suplement może szkodzić

Pamiętajmy, że suplementy diety mogą wpływać na nas negatywnie. Co ciekawe — także i te pochodzenia naturalnego. W sytuacji, kiedy stosujemy kilka suplementów i leków o podobnym  składzie może dojść nawet do przedawkowania pewnych substancji. Przekraczanie dziennych porcji oraz stosowanie zbyt wielu suplementów diety jednocześnie zdecydowanie zwiększa ryzyko pogorszenia stanu zdrowia i  wywołuje poważne komplikacje. Zachowajmy we wszystkim zdrowy rozsądek. Nie zawsze „więcej” oznacza „lepiej”.

Informacje o podejrzeniu produktu niebezpiecznego, w tym sfałszowanego czy nielegalnego suplementu diety, zgłaszajmy do Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej, Powiatowych bądź Głównego Inspektora Sanitarnego, bądź do  Wojewódzkich Stacji Sanitarno– Epidemiologicznych. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi:
Udostępnij: