Bezpieczne odblaski - UOKiK kontroluje i alarmuje

Od  roku każdy pieszy, bez względu na wiek, poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi  nosić odblaski w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci przypominają także, że za nieprzestrzeganie tego przepisu może grozić mandat nawet do 500 zł. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo – bądźmy widoczni na drodze!  

Bezpieczne odblaski - UOKiK kontroluje i alarmuje
Anna Stępniewska 24 sierpnia 2015

Od  roku każdy pieszy, bez względu na wiek, poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi  nosić odblaski w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci przypominają także, że za nieprzestrzeganie tego przepisu może grozić mandat nawet do 500 zł. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo – bądźmy widoczni na drodze!

Noś odblaski, bądź widoczny na drodze!

Osoby, które mają na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach są po prostu niewidoczni. Pół biedy, jeśli mają na sobie jasne, najlepiej białe ubrania – ale i wtedy pieszego można dostrzec za późno, by na niego nie wpaść. Elementy odblaskowe zmieniają to diametralnie — zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. To samo dotyczy rowerzystów, którzy wyjeżdżają na drogi bez oświetlenia, a tym samym stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 40-60 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 200 — 250 metrów, a więc nawet 5 razy szybciej!

Sprzedawco sprawdź co oferujesz

Wprowadzone regulacje prawne przyczyniły się do wzrostu sprzedaży i popularności odblasków. W związku z tym, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił Inspekcji Handlowej kontrolę dotyczącą bezpieczeństwa odblasków dostępnych w sprzedaży na terenie całej Polski. Wyniki kontroli ujawniły, że przedsiębiorcom brakowało podstawowej wiedzy na temat wymagań, jakie powinny spełnić odblaski (m. in. przeprowadzenie odpowiedniej dla tej grupy wyrobów procedury oceny zgodności). Oferowane akcesoria odblaskowe były też oznakowane bez należytej staranności.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę, że na rynku dominują gadżety, które jedynie przypominają odblaski ale nimi de facto nie są, ponieważ nie spełniają najważniejszych wymagań co do wielkości (min. 15 cm2), właściwości powierzchni odbijającej światło oraz odporności gwarantującej zachowanie tych cech, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Niestety – takie przedmioty wprowadzają nas w błąd, a ich noszenie nie podnosi naszego bezpieczeństwa.

Co powinien mieć odblask?

Prawidłowy odblask powinien posiadać:

- producent powinien zamieścić w instrukcji takie informacje jak:

  • sposób mocowania odblasku, np. czy należy go naszyć na ubranie, przyczepić na stałe czy jest to odblask zdejmowany, 

  •  przeznaczenie, np. odblask na rękę, 

  •  ograniczenia w zakresie stosowania, np. dotyczące skrajnie niskich lub skrajnie wysokich temperatur;

  • znak CE, nazwę producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania;

Wybierając odblask oznaczony znakiem CE, możemy mieć pewność, że kupujemy odblask, który spełnia wymagania techniczne i faktycznie przyczyni się do podwyższenia naszej widoczności na drodze.

Brak tych elementów oznacza, że „odblask” nie powinien być używany na drodze – jest tylko gadżetem, który jedynie przypomina prawdziwy odblask.

Jak bezpiecznie używać odblaski:

  1. Im niżej odblask jest umieszczony, tym lepiej oświetlą go reflektory samochodu i kierowca wcześniej może dostrzec pieszego.
  2. Należy zwracać uwagę, aby noszone akcesoria odblaskowe nie były zasłonięte, np. szalikiem, torbą czy plecakiem.
  3. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi, w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów, w tej sytuacji odblaski najlepiej jest nosić na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).
  4. Jeżeli odblask jest nieszczelny i dostanie się do niego woda (dotyczy to odblasków wykonanych z tworzywa sztucznego i folii pryzmatycznych), należy go wymienić na nowy. Woda wewnątrz powierzchni odblaskowej powoduje utratę właściwości odblaskowych!

Warto wiedzieć, że w przypadku wątpliwości, czy dany wyrób spełnia wymagania określone w stosownych przepisach, istnieje możliwość sprawdzenia takiego towaru w rejestrze.

Wadliwy odblask można również zgłosić Inspekcji Handlowej a także bezpośrednio zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza dostępnego na stronie www.uokik.gov.pl w zakładce „produkty”.

Pamiętajmy, to, że my widzimy nadjeżdżający pojazd nie oznacza, że kierowca również nas widzi. Używajmy więc prawdziwych odblasków i bądźmy bezpieczni na drogach.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi:
Udostępnij: