Jak Polski Ład wpływa na branżę e-commerce?

Według oficjalnej definicji “Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. Ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. Zawiera korzystne rozwiązania m. in. dla przedsiębiorców.” Sprawdźmy.

Jak Polski Ład wpływa na branżę e-commerce?
Monika Świetlińska 10 stycznia 2022

Niepokój przedsiębiorców

Z nowym rokiem zaczęły obowiązywać nowe przepisy wprowadzające zmiany w kilku ustawach — nie tylko podatkowych. Hucznie nazywane Polskim Ładem czy Nowym Polskim Ładem. Jednak zdaniem wielu przedsiębiorców wprowadzają więcej chaosu, strachu i niepewności niż stabilizacji, spokoju i… korzyści.

Przyjrzyjmy się najważniejszym zmianom zaserwowanym nam przez rząd.

Wysokość składki zdrowotnej — zmiany

Ta zmiana obejmuje wszystkich podatników, stąd jest jedną z największych reform w ramach Polskiego Ładu. Teraz składki zdrowotne uzależnione są od dochodu w przypadku opodatkowania na zasadach skali podatkowej lub podatku liniowego czy od przychodu w przypadku ryczałtowców.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Oczywiście dotyczy to firm, które jako formę wybrały działalność gospodarczą.

Jaką wybrać formę działalności pod e-commerce?

Wraz z wprowadzeniem przez Polski Ład, dodatkowego podatku jakim jest składka zdrowotna uzależniona od dochodu firmy, prowadzenie sklepu internetowego w oparciu o działalność gospodarczą, staje się znacznie mniej opłacalne. Na dzień dzisiejszy warto pomyśleć o zmianie formy np. na spółkę komandytową, gdzie tego typu podatek nie obowiązuje. Można przekształcić działalność gospodarczą do spółki komandytowej, tak aby wnieść do niej aktywa jakie są używane przy działalności gospodarczej bez konieczności płacenia dodatkowego 4,9% podatku od dochodu.

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Spore zmiany zaszły również w temacie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawki ryczałtu dla niektórych zawodów, w tym dla branży IT, architektów, zostały obniżone. Niestety nie dotyczy to handlu. Z niższej stawki ryczałtu ewidencjonowanego skorzystają jedynie:

  • lekarze, dentyści, stomatolodzy, pielęgniarki i położne – stawka ryczałtu spadła z 17% do 14%
  • informatycy, programiści oraz pozostałe zawody z branży IT – z 15% do 12%
  • usługi inżynieryjne i architektoniczne – z 17-15% do 14%.

Polityka prywatności to ważny dokument

zobacz dlaczego i jak możemy pomóc

Kwestie dotyczące opodatkowania najmu prywatnego też zostały uregulowane. Tu ryczałt będzie jedyną formą opodatkowania przychodów.

Naliczanie wynagrodzeń pracowników

Zmiany w podatku dochodowym poniosły za sobą takie konsekwencje, że powstały nowe schematy naliczania wynagrodzeń pracowników. To za sprawą wprowadzenia tzw. ulgi dla klasy średniej, braku możliwości odliczenia składek zdrowotnych, podniesienia limitu progu podatkowego oraz wzrostu kwoty wolnej od podatku.

Likwidacja karty podatkowej

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu przedsiębiorcy zakładający teraz działalność nie mogą już wybrać opodatkowania na zasadach karty podatkowej.

Nie oznacza to jednak, że ta forma opłacania podatku została zlikwidowana. Mogą z niej korzystać przedsiębiorcy, którzy dotychczas rozliczali się w oparciu o kartę podatkową. W przypadku handlu detalicznego są to przedsiębiorcy sprzedający wyroby nieżywnościowe. Ale nie mogą tego robić handlujący paliwami silnikowymi, środkami transportu samochodowego, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ciągnikami rolniczymi i motocyklami oraz handlujący artykułami nieżywnościowymi objętymi koncesjonowaniem.

Amortyzacja nieruchomości

Przedsiębiorcy nie mogą już amortyzować lokali mieszkalnych wprowadzonych właśnie do działalności. Podatnicy, którzy już amortyzują tego typu nieruchomości, mogą wykorzystać przepisy przejściowe jedynie do końca 2022 roku.

Ulgi w zeznaniu rocznym

Możemy skorzystać z nowych ulg podatkowych, ponadto Polski Ład doprecyzował te już funkcjonujące, w tym ulgę rehabilitacyjną — przedsiębiorcy mogą skorzystać z niej w rozliczeniu rocznym za 2022 rok. Dotyczą one np. zdobywania nowych rynków, tworzenia nowych produktów, pozyskiwania kapitału finansowego. Są to m.in. wspomniana już ulga dla klasy średniej, ulga na terminal płatniczy, ulga B+R, ulga IP Box, ulga na innowacyjnych pracowników, ulga na prototypy, ulga na robotyzację, ulga na wprowadzenie nowego produktu, ulga na IPO i Venture Capital, ulga na mecenasów sportu, kultury i nauki czy ulga na zabytki.

Majątek prywatny wniesiony do firmy

Teraz, kiedy prywatne przedmioty są wnoszone do firmy, trzeba wyceniać je w ich aktualnej wartości rynkowej. Faktura zakupu nie ma tu już nic do rzeczy.

Nowe narzędzie kontroli podatników

Nabycie sprawdzające to nowe narzędzie kontroli urzędów skarbowych. Mogą one sprawdzać, czy przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób prywatnych nie prowadzących działalności, nabijają transakcje na kasie fiskalnej.

Opodatkowanie sprzedaży wykupionych z leasingu aut do celów prywatnych

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na wykup samochodu z leasingu operacyjnego na cele prywatne, zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu sprzedaży auta przysługuje teraz dopiero po 6 latach od czasu wykupu.

Nowy podatnik VAT

Jeśli kilka firm jest ze sobą powiązanych organizacyjnie, ekonomicznie i finansowo, mogą utworzyć grupę VAT — dla rozliczenia z tytułu podatku VAT. To ciekawe rozwiązanie pomagające w zoptymalizowaniu procesów rozliczeniowych między firmami i zmniejszeniu obowiązków sprawozdawczych.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: prawo
Udostępnij: