Jak zabezpieczyć sklep internetowy przed hakerami?

W internecie czeka na nas wiele zagrożeń. Dotyczą one nie tylko naszych komputerów, ale też usług, z których korzystamy w sieci. Hakerzy lubią na przykład wykradać dane kontaktowe klientów różnych sklepów online. Jak należycie zabezpieczyć sklep internetowy przed hakerami?

Jak zabezpieczyć sklep internetowy przed hakerami?
Anna Malinowska 22 czerwca 2021

Bezpieczeństwo sklepu internetowego — co trzeba wiedzieć?

Pamiętajmy o tym, że do bezpieczeństwa naszego e-sklepu trzeba podejść w sposób możliwie jak najbardziej szeroki. Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniają deweloperzy jest schematyczne podchodzenie do zabezpieczeń według tego samego wzorca. 

Ważną rolę odgrywa też to, żeby do kwestii bezpieczeństwa podejść w sposób jak najbardziej całościowy. Jeśli odpowiednio zabezpieczymy całą architekturę strony, zadbamy o weryfikację dwuetapową, ale pominiemy kwestię bezpieczeństwa na serwerze, to cały poświęcony na to czas będzie niewiele wart.

Serwer to kluczowy element każdego sklepu online. Zresztą nie tylko sklepu, ale dowolnego serwisu, jaki odwiedzamy w globalnej sieci danych. Ważną rolę odgrywa też bezpieczeństwo domeny. Jeśli jest ona zabezpieczona w niewłaściwy sposób, to zachodzi ryzyko jej przejęcia i przekierowania na serwer, gdzie na konto użytkownika domyślnie ściągnie się na przykład złośliwe oprogramowanie. 

Ważną kwestię odgrywa nie tylko poziom bezpieczeństwa serwera, ale i jego wydajność oraz odporność na cyberataki. Szczególnie problematyczne mogą być ataki DDOS, które są w stanie doprowadzić do paraliżu nawet wielkie serwerownie, które hostują tysiące stron na całym świecie.

Bezpieczeństwo sklepu online a administracja i zarządzanie platformą

Bez względu na to, czy nasz e-sklep korzysta z platformy WordPress czy z innego dedykowanego narzędzia, musimy odpowiednio zabezpieczyć konto administratora. Ważną zasadą, do której powinniśmy się stosować, jest weryfikacja dwuetapowa. Im większy projekt, tym większy nacisk powinno się kłaść  na wdrożenie nowych technik zabezpieczających.

Bardzo często winę za przejęcie kontroli nad sklepem lub wyciek danych ponoszą sami administratorzy. Wystarczy korzystanie ze zbyt oczywistego loginu i banalnie prostego do odgadnięcia hasła. Mimo tego, że wpisywanie na klawiaturze długich kombinacji znaków nie zawsze jest tym, co się nam podoba, to pamiętajmy o tym, że jest to prosta, a niezwykle skuteczna metoda, która chroni nas przed włamaniem i wyciekiem danych.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Dodatkowe zasady bezpieczeństwa sklepu internetowego, które warto wdrożyć

Zawsze warto skorzystać ze wtyczek, które wymuszą na administratorze, moderacji i użytkownikach cykliczne zmiany haseł. Powinno się aktualizować je co miesiąc. Przy dużych projektach nawet częściej. Dobrze jest też przestawić się w pełni na chmurę danych, gdzie jednocześnie będzie nadpisywała się awaryjna baza danych. 

Dlaczego to tak ważne? W razie ewentualnych problemów, to właśnie awaryjna baza danych pozwoli nam szybko wrócić online. Dobry, zabezpieczony sklep online powinien też być w pełni zgodny z zasadami, jakie na terenie Unii Europejskiej narzuca RODO. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse
Udostępnij: