Klauzule abuzywne w umowach. Czym są?

Klauzule abuzywne, znane inaczej jako niedozwolone postanowienia umowne nie powinny występować w biznesie. Okazuje się jednak, że czasem znajdują się w umowach. Co to są klauzule abuzywne i skąd wiadomo, czy dany zapis jest zgodny z prawem

Klauzule abuzywne w umowach. Czym są?
Anna Malinowska 20 lipca 2021

Co to jest klauzula abuzywna?

Klauzule abuzywne to niedozwolone zapisy w umowach między konsumentem, a przedsiębiorcą. Określono je tak by chronić interesy kupujących. Wszystko dlatego, że przedsiębiorca zwykle znajduje się w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do klienta. To może skłonić go do zaproponowania mniej korzystnych dla klienta zapisów w umowach. Dlatego jeśli tworzymy regulamin sklepu internetowego, to nie może on zawierać klauzul abuzywnych.

Co to są więc te klauzule abuzywne?

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Klauzule abuzywne definiuje kodeks cywilny. Według kodeksu, klauzulami abuzywnymi są postanowienia, które nie są uzgodnione z klientem. Jeśli taka klauzula abuzywna znajdzie się w umowie, to jej postanowienia nie są wiążące jeśli naruszają prawa konsumenta. Klauzula abuzywna to wszystkie postanowienia, które są sprzeczne z dobrymi obyczajami i te, które naruszają prawa kupującego.

Kogo dotyczą klauzule abuzywne?

Klauzule abuzywne dotyczą wyłącznie umów zawieranych między przedsiębiorcami a konsumentami. Jeśli chcesz mieć pewność, że regulamin twojego sklepu internetowego jest pozbawiony klauzul abuzywnych i na bieżąco dopasowany jest do obowiązującego prawa skorzystaj z oferty Rzetelnej Grupy.

Przykłady klauzul abuzywnych

Po czym poznać, że dany zapis jest klauzulą abuzywną? Przede wszystkim można za nią uznać zapis w umowie, który nie może być przez klienta negocjowany, a także ten, który ewidentnie narusza prawa konsumenta. Dodatkowo za klauzule abuzywne mogą być uznane zapisy, które wyłączają odpowiedzialność przedsiębiorcy jeśli np. kupujący poniesie szkodę albo nie zezwalają na dochodzenie roszczeń od sprzedawcy, gdy ten nie zrealizuje należycie swoich zobowiązań albo pozwalają przedsiębiorcy wypowiedzieć umowę jednostronnie bez uzasadnionej przyczyny.

Polityka prywatności to ważny dokument

zobacz dlaczego i jak możemy pomóc

Mówiąc więc jak najprościej, klauzule abuzywne to wszystkie te zapisy, które są szkodliwe dla konsumenta. Zdarza się, że takie klauzule abuzywne wciąż znajdują się we wzorach umów.

Umowa ma klauzule abuzywne. Co to oznacza?

Kodeks cywilny bardzo dokładnie określa co się dzieje jeśli w umowie są zapisy, które można uznać za niedozwolone. W takiej sytuacji są one nieważne. Jeśli więc taki zapis będzie w umowie, to i tak nie będzie on wiążący. Konsument może wtedy zażądać wykreślenia takiego zapisu albo też jego zmianę. Jeśli przedsiębiorca się na to nie zgodzi, klient ma prawo wystąpić do sądu. Jeśli takie zapisy zostaną zgłoszone do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a ten uzna je za klauzule abuzywne, to na mocy decyzji administracyjnej, zapisy te będą nieważne dla wszystkich podobnych umów. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Udostępnij: