Stałe IP. Jak działa i czy warto?

Co to jest IP? Czy warto mieć stałe IP? Jakie korzyści daje korzystanie ze stałego, a jakie ze zmiennego IP?

Stałe IP. Jak działa i czy warto?
Michał Górecki 22 lipca 2021

Co to jest adres IP?

Adres IP to identyfikator użytkownika podłączonego do sieci internetowej. Tak jak każdy ma adres zamieszkania, tak każdy użytkownik, a dokładnie urządzenie podłączone do sieci internetowej ma własne IP.

Podział adresów IP

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

IP, czyli adresy użytkowników mogą być bardzo różne. Jednym z rodzajów IP jest dynamiczne IP. Polega ono na tym, że przy każdym połączeniu z siecią internetową, system przydziela nowy adres z puli dostępnych. Obok niego jest IP statyczne, czyli takie, które jest niezmienne i przypisane do określonego urządzenia. Możemy też wyróżnić IP publiczne, które najczęściej dostarcza operator internetowy, a także IP prywatne, które działa poza publiczną siecią.

Stałe czy zmienne IP

Każdy kraj ma swoją pulę adresów IP (podobnie jak adresów mieszkań). Te adresy IP dzieli się między dostawców internetu. W Polsce przydzielaniem IP zajmuje się NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Dzięki temu każdy operator internetu może przydzielić użytkownikowi własne IP. Może on być stały lub zmienny. Najczęściej w cenie internetu otrzymujemy zmienne IP. Za stały adres IP zwykle musimy dodatkowo dopłacić.

Czy stałe IP się opłaca?

Stały adres IP wykorzystywany jest najczęściej przez firmy i bardziej wymagających użytkowników. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest to, że można taki adres bardzo łatwo zablokować uniemożliwiając korzystanie z określonych usług internetowych. Żeby takiego problemu uniknąć można skorzystać z połączenia przez VPN. Stały adres IP sprawdzi się przede wszystkim w firmach, które zatrudniają sporo pracowników. Pozwala np. na bezproblemowe połączenie się z siecią firmową pracownikom, którzy pracują zdalnie. Mało tego. Dzięki stałemu IP możliwe jest np. obsługiwanie swojego własnego serwera poczty elektronicznej albo obsługę serwera FTP.

Polityka prywatności to ważny dokument

zobacz dlaczego i jak możemy pomóc

Stały IP identyfikuje konkretnego użytkownika co pozwala łatwiej „namierzyć” go jeśli np. robi w internecie coś niezgodnego z prawem. IP pomaga też organom ścigania w zidentyfikowaniu konkretnego użytkownika. Mało tego. IP w niektórych przypadkach pomaga algorytmom wyszukiwarek i podpowiada określone rozwiązania. Stałe IP pozwala na korzystanie z internetu w sposób bezpieczny. Jeśli np. łączymy się z wewnętrznym serwisem, to system wie, że połączenie pochodzi ze stałego IP przypisanego do tej firmy, danego użytkownika i bez kłopotu umożliwia dostęp do danych

Czy za stałe IP trzeba płacić?


Jeśli klient indywidualny chciałby mieć stałe IP może je wykupić u swojego dostawcy internetowego. Zwykle jest to dodatkowe kilkanaście złotych miesięczne doliczane do rachunku.

Czy ten artykuł był przydatny?

Udostępnij: