Korzystne zmiany w ustawie o usługach płatniczych

Resort finansów chce wprowadzić zmiany w ustawie o usługach płatniczych, dzięki którym przepisy staną się bardziej przyjazne dla konsumentów. Czego będzie dotyczyć nowe prawo?

Korzystne zmiany w ustawie o usługach płatniczych
Anna Stępniewska 28 sierpnia 2015

Resort finansów chce wprowadzić zmiany w ustawie o usługach płatniczych, dzięki którym przepisy staną się bardziej przyjazne dla konsumentów. Czego będzie dotyczyć nowe prawo?

Celem planowanej noweli jest dostosowanie przepisów do standardów unijnych, a dokładnie do dyrektywy dotyczącej rachunków płatniczych – Dyrektywa 2014/92/EU. Po wprowadzeniu zmian konsumenci mają otrzymać większy wybór dostępnych usług płatniczych i możliwość korzystania z bezpłatnego rachunku płatniczego. Łatwiejsze stanie się także przenoszenie rachunków płatniczych.

Większe staranie o klienta

Po wejściu w życie nowych przepisów konsumenci będą mieli większy wybór usług płatniczych.  Dużo łatwiej będzie też można zmienić usługę na korzystniejszą, oferowaną przez inny podmiot. Na firmy i instytucje świadczące tego rodzaju usługi zostanie nałożony obowiązek szczegółowego informowania konsumenta o wszystkich opłatach związanych z prowadzeniem rachunku bankowego. Resort ocenia, że świadomość łatwej zmiany dostawcy usługi płatniczej powinna wpłynąć na wzrost konkurencyjności usług dostawców, czyli na poprawę jakości świadczonych usług oraz zwiększenie konkurencyjności cenowej. Ustawa ureguluje także działania serwisów internetowych, które służą do porównywania ofert różnych banków.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Dostęp do podstawowego rachunku i usług płatniczych

Kolejną ważną zmianą będzie zapewnienie konsumentom dostępu do podstawowego rachunku płatniczego i najważniejszych usług płatniczych związanych z prowadzeniem tego rachunku. Autorzy unijnej dyrektywy powołują się na badania, z których wynika, że istnieją konsumenci zainteresowani otwarciem rachunku płatniczego, lecz ogranicza ich potencjalna odmowa lub brak odpowiednich dla nich ofert. Po zmianach przepisów konsument w ramach dostępu do rachunku podstawowego będzie mógł wykonywać podstawowe transakcje płatnicze, czyli wpłaty i wypłaty, polecenia przelewów czy polecenia zapłaty. Osoba dysponująca podstawowym rachunkiem będzie mogła korzystać z karty płatniczej, natomiast nie będą z nim mogły być powiązane żadne produkty kredytowe. Bezpłatnie z takiego rachunku będzie można wykonać 10 przelewów oraz 10 wpłat i wypłat gotówkowych. Powyżej tego limitu dostawca usługi otrzyma prawo do pobierania opłaty za użytkowanie karty płatniczej, której stawka nie będzie mogła przekroczyć wysokości najczęściej pobieranej przez danego dostawcę opłaty za użytkowanie analogicznych kart.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi:
Udostępnij: