Nowelizacja prawa własności przemysłowej – co się zmieniło?
12 czerwca 2015 roku Sejm przyjął nowelizację przepisów prawa własności przemysłowej. Dzięki niej wprowadzone zostały procedury uznawania w Polsce skutków międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych. Doprecyzowano także przepisy dot. ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych i ochrony znaków towarowych. Tym samym polskie prawo zostało dostosowane do wiążących umów międzynarodowych.
12 czerwca 2015 roku Sejm przyjął nowelizację przepisów prawa własności przemysłowej. Dzięki niej wprowadzone zostały procedury uznawania w Polsce skutków międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych. Doprecyzowano także przepisy dot. ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych i ochrony znaków towarowych. Tym samym polskie prawo zostało dostosowane do wiążących umów międzynarodowych.
Oto najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowelizacja:
- Tzw. ulga w nowości, w stosunku do wynalazków i wzorów użytkowych. Oznacza ona, że zgłaszający będzie mógł uzyskać patent, mimo ujawnienia wynalazku przez osoby trzecie, o ile ujawnienie nastąpiło nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem zgłoszenia i spowodowane było oczywistym nadużyciem w stosunku do zgłaszającego lub jego poprzednika prawnego.
- Wprowadzenie listów zgody umożliwiające uzyskanie praw ochronnych na znaki towarowe podobne. Warunkiem uzyskania takich praw będzie zawarcie przez zgłaszającego i uprawnionego z wcześniejszego znaku towarowego umowy o koegzystencji lub wyrażenie (przez uprawnionego z wcześniejszego znaku towarowego) zgody na udzielenie prawa ochronnego na późniejszy, podobny znak towarowy. Umowa ta ma eliminować ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd.
- Nałożenie na zgłaszających wynalazki biotechnologiczne obowiązku ujawnienia w opisie i zastrzeżeniach patentowych przemysłowego zastosowania sekwencji lub częściowej sekwencji genu.
- Zniesienie obowiązku certyfikowanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego w przypadku korespondencji elektronicznej. Za równoważne z podpisem odręcznym będą teraz uznawane także podpis składany za pomocą dowodu osobistego, e-PUAP czy podpisy spełniające wymagania określone w przepisach międzynarodowych lub unijnych.
- Wprowadzenie przepisów upraszczających postępowanie przed Urzędem Patentowym. Zmiany spowodują m.in. zmniejszenie korespondencji między Urzędem Patentowym a zgłaszającym a także doprowadzenie do mniejszej liczby postępowań odwoławczych oraz skrócenie czasu rozpatrywania zgłoszeń patentu z 3 do 2,5 roku.
- Doprecyzowanie zasad wypłaty wynagrodzenia twórcom wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego oraz topografii układu scalonego.
- Uszczegółowienie definicji pojęcia „wynalazek tajny” w sposób pozwalający na wyeliminowanie wątpliwości dotyczących postępowania z wynalazkami, które mogłyby stanowić informacje niejawne w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych.
- Urząd Patentowy uzyska możliwość nałożenia na osobę zgłaszającą znaki towarowe, które zawierają identyczne lub podobne oznaczenia odnoszące się do dóbr osobistych, obowiązku wprowadzenia zmian pozwalających na łatwe odróżnienie znaków w obrocie.
- Wskazanie, że prawo ochronne na znak towarowy nie daje uprawnionemu prawa zakazywania używania przez inne osoby w obrocie nazw, adresów lub innych oznaczeń indywidualizujących przedsiębiorcę lub jego przedsiębiorstwo.
- Ujednolicenie zasad postępowania w sprawie ubiegania się o zwolnienie z opłaty oraz wprowadzenie możliwości ubiegania się o częściowe zwolnienie z opłaty za zgłoszenie w przypadku znaków towarowych i wzorów przemysłowych lub obniżenie wysokości opłaty z 30% na 20% opłaty należnej.
- Uregulowanie kwestii kosztów tłumaczenia materiałów i dowodów w toku postępowania zgłoszeniowego, które mogą świadczyć o istnieniu przeszkód do uzyskania patentu, dodatkowego prawa ochronnego, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji, o ile z wnioskiem o nie wystąpi zgłaszający lub jeśli są one niezbędne w toku postępowania przed sądem administracyjnym.
Obecnie w Polsce procedura uzyskania patentu jest trudna i skomplikowana. Nowelizacja prawa własności przemysłowej ma zmienić ten stan rzeczy a także ułatwić proces pozyskiwania ochrony dla wynalazków i wzorów przemysłowych. Nowa ustawa ma również na celu usunięcie luk prawnych i dostrzeżonych w praktyce trudności interpretacyjnych.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.
Czy ten artykuł był przydatny?
Tagi:
Popularne
tematy