nr tel.: 22 390 91 05

Inne marki
Rzetelnej Grupy

Rzetelny Prawnik Rzetelna Umowa Polityka Bezpieczeństwa Prawo Konsumenckie Rzetelny Konkurs

Blog

Odwrócony VAT na komórki, tablety i laptopy: zmiana ustawy od 1 lipca 2015 r.

Artykuł Odwrócony VAT na komórki, tablety i laptopy: zmiana ustawy od 1 lipca 2015 r.
Autor: Anna Stępniewska
Data: wtorek, 23 czerwca 2015

Z dniem 1 lipca 2015 r. wejdzie w życie szereg zmian dotyczących ustawy o VAT. Ustawa rozszerzająca tzw. mechanizm odwróconego VAT na kolejne towary, m.in. telefony komórkowe, notebooki, tablety, konsole do gier, ale również nieobrobione półprodukty z aluminium, cynku i ołowiu została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 roku, z wyłączeniem przepisów dotyczących regulacji odnośnie opodatkowania towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej i jednego z przepisów przejściowych, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku. Lipcowe zmiany, wynikające z uchwalonej ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, a także ustawy Prawo zamówień publicznych, rozszerzają katalog produktów objętych obowiązkiem odwróconego podatku od towarów i usług.

Mechanizm odwróconego VAT uderzy w oszustów podatkowych

Celem zmiany ustawy o podatku od towarów i usług jest uszczelnienie systemu podatkowego przez wprowadzenie innego sposobu pobierania VAT, czyli tzw. mechanizmu odwróconego VAT w obszarach, w których często dochodzi do sporych nadużyć. Nadużycia polegają na uchylaniu się od zapłaty podatku VAT lub jego wyłudzaniu. Uczciwi przedsiębiorcy doświadczają nieuczciwej konkurencji ze strony oszustów podatkowych, a budżet państwa ponosi znaczne straty.

Odwrócony VAT to procedura, która przewiduje, że to kupujący a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Rozwiązanie takie uszczelnia system podatku VAT oraz przeciwdziała nadużyciom związanym z jego płaceniem. Zgodnie z ustawą mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony o takie towary jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne, a więc tablety, notebooki, laptopy oraz konsole do gier. Mechanizm odwróconego VAT będzie obowiązywać w momencie, gdy wartość sprzedaży w ramach jednej transakcji przekroczy 20 000 zł.

Wchodząca w życie nowelizacja jest ważna z punktu widzenia firm. Nie zmienia ona jednak niczego dla konsumentów. Rozwiązanie nie ma zastosowania w sytuacji, gdy sklep sprzedaje produkty na rzecz osoby fizycznej, czyli zwykłego Kowalskiego. Transakcja zawarta w sklepie będzie opodatkowana na dotychczasowych zasadach - sprzedawca będzie musiał doliczyć do ceny VAT i odprowadzić ten podatek do urzędu skarbowego, natomiast konsument zapłaci cenę zawierającą podatek VAT, czyli kwotę brutto. 

Anna Stępniewska Anna Stępniewska
dyrektor działu prawnego
radca prawny
Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną
Bezpłatny audyt regulaminu