Podatek od sprzedaży detalicznej – co czeka polskich przedsiębiorców?

Minister finansów przekazał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej wraz z prośbą o procedowanie jej zgodnie z paragrafem 99 regulaminu pracy Rady Ministrów w trybie odrębnym.

Podatek od sprzedaży detalicznej – co czeka polskich przedsiębiorców?
Anna Stępniewska 28 stycznia 2016

Minister finansów przekazał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej wraz z prośbą o procedowanie jej zgodnie z paragrafem 99 regulaminu pracy Rady Ministrów w trybie odrębnym.

Nowy podatek wiążący się ze sprzedażą detaliczną to realizacja zapowiedzi programowych partii Prawo i Sprawiedliwość pochodzących jeszcze sprzed wyborów. Zgodnie z nimi projekt ustawy jest przedstawiany po dyskusjach i konsultacjach, w których wzięli udział przedstawiciele branży handlowej.

Nie wszyscy zapłacą podatek

Podatnikami będą sprzedawcy detaliczni oraz wszystkie sieci handlowe. Natomiast przedmiotem opodatkowania stanie się miesięczny przychód pochodzący ze sprzedaży towarów i produktów. Co ważne – nie wszyscy będą musieli ponosić koszty. Kwota wolna od opodatkowania wynosi 1,5 mln zł netto miesięcznie.  Jeżeli podatnicy nie przekroczą tej kwoty – będą zwolnieni z podatku. Ominie ich też obowiązek składania deklaracji podatkowych. Warto zaznaczyć, że opodatkowane nie zostaną przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Różne stawki podatkowe

Zgodnie z postanowieniami projektu podatek od sprzedaży detalicznej będzie podatkiem progresywnym ze stawką 0,7 proc. obciążającą przychód, który w danym miesiącu nie przekracza kwoty 300 mln złotych oraz stawką 1,3 proc. od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Projekt przewiduje także stawkę – 1,9 proc. od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowe wolne od pracy (to kryterium odnosić się będzie do sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni).

Po co nowy podatek?

Zdaniem Ministerstwa Finansów, wprowadzenie podatku spowoduje wzrost konkurencji na rynku handlu detalicznego. Ministerstwo odrzuca tym samym hipotezy o możliwości przerzucenia kosztów podatku na klientów sklepu. Zbiorowego podniesienia cen nie należy się obawiać. Z kolei spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowego podatku to około 2 miliardów złotych w perspektywie 2016 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – wpływy z tytułu podatku będą jednym ze źródeł finansowania programu „500 plus", który przewiduje wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Przyjęty w projekcie model równego opodatkowania wszystkich sprzedawców detalicznych jest oczywiście zgodny z prawem unijnym,  a ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi:
Udostępnij: