Prowizja Allegro. Czy da się ją obniżyć?

Allegro to portal aukcyjny, który w Polsce zna niemal każdy. Usługa cieszy się bardzo dużą popularnością i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miała ona radykalnie się zmniejszyć. Allegro oferuje wiele świetnych rozwiązań, które pomogą prowadzić sprzedaż zarówno jednorazowym sprzedającym jak i firmom. Warto tylko pamiętać o tym, że model zarabiania serwisu w dużej mierze bazuje na prowizjach. Czy da się je jakoś obniżyć?

Prowizja Allegro. Czy da się ją obniżyć?
Anna Malinowska 26 maja 2021

Dlaczego Allegro pobiera prowizje?

Nadrzędnym celem każdego serwisu jest zarabianie. Można próbować zwiększyć swój przychód na wiele różnych sposobów, a jednym z nich jest wprowadzenie do oferty systemu prowizji, czyli opłaty, jaką musi ponieść użytkownik w zamian za miejsce, jakie zostało mu udzielone.

O jakie dokładnie miejsce chodzi? Można do tego zagadnienia podejść na kilka różnych sposobów, jednak — w pewnym uproszczeniu — miejscem jest ta powierzchnia, dzięki której mogliśmy wystawić nasz towar na sprzedaż w serwisie, czyli fragment przestrzeni w ramach Allegro.

Jest to jeden z kilku sposobów portalu na zwiększenie zarobków. Serwis daje też możliwość płatnego promowania swoich treści (poprzez prezentowanie ich na samej górze listy wyników wyszukiwania lub na stronie głównej), a także kilku innych opcji.

Jak skonstruowany jest system prowizji w Allegro?

Na pewno trzeba wskazać na to, że nie istnieje jednolity próg prowizyjny, który wyniósłby na przykład 10% wartości transakcji. Progi potrafią się znacznie od siebie różnić. Czasem są one naprawdę niskie i wahają się na przykład na poziomie 3-5%, a kiedy indziej są dość wysokie, przekraczając 10%.

Od czego to zależy? W pewnym uproszczeniu, od tego, czy dany dział jest dla serwisu dochodowy. Jeśli wystawiamy produkt w dziale, z którego Allegro nie ma zbyt wiele zysku, bo i samych przedmiotów jest niewiele, to serwis pobierze dla siebie mniejszą opłatę niż z działu, który jest wręcz oblegany przez internautów.

Dobrze opisze to następujący przykład: ilość allegrowiczów, którzy korzystają z oferty działu Numizmatyka, jest niezbyt duża, gdy porównamy ten dział na przykład do smartfonów, telewizorów czy podzespołów komputerowych. Pozwala to stwierdzić, że numizmatycy zapłacą mniejszą prowizję za wystawienie przedmiotu niż na przykład entuzjaści smartfonów, którzy żyją z ich sprzedaży.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Czy da się obniżyć prowizję Allegro?

Tak, jest to możliwe. Sam serwis daje taką opcję. Można uzyskać niższą prowizję w ramach dodatkowych programów dla sprzedających, jakie raz na jakiś czas uruchamia serwis. To prosty i skuteczny sposób, by w naszym portfelu zostało więcej pieniędzy.

Zasady programów promocyjnych i ich grupy docelowe mogą zmieniać się z czasem. W zależności od tego, jak wymyśli promocję Allegro, może na przykład okazać się, że obligatoryjne będzie posiadanie konta firmowego lub wystawianie ofert do kilku konkretnych działów.

Zawsze warto uważnie śledzić strefę sprzedającego i nowości z życia serwisu, wliczając w to także komunikaty prasowe i te z działu B2B. To najprostszy sposób, by być z informacjami o obniżonych prowizjach na bieżąco.

Czy ten artykuł był przydatny?

Udostępnij: