Obowiązek BDO. Jak odnaleźć się w nowych przepisach?

Duże zmiany w ewidencji odpadów zaszły z początkiem 2020 roku, a kolejne już za miesiąc. Firmy, które zarejestrowały się w BDO często napotykają na problemy związane np. z błędami przy wystawianiu dokumentów w systemie BDO. Z kolei spora część nowo powstałych firm nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma obowiązek rejestracji. I uwaga! Dotyczy to również e-sklepów!

Obowiązek BDO. Jak odnaleźć się w nowych przepisach?
Monika Świetlińska 28 maja 2021

Okazuje się, że niektórzy mylnie zakładają, iż ten obowiązek dotyczy wyłącznie wytwórców odpadów. Tymczasem do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) w ogromnej części muszą zarejestrować się właściciele sklepów internetowych.

CZYTAJ TEŻCzym jest Rejestr BDO i kto musi się do niego wpisać?

Kto podlega ewidencji, a kto nie?

Muszą to zrobić również ci przedsiębiorcy, których e-sklepy sprzedają produkty pakowane. I nie jest istotne, w co pakowane, mogą być owinięte folią czy papierem, mogą być zapakowane w pudełko. Zasada jest taka, że wszystkie opakowania wprowadzone na rynek, podlegają ewidencji oraz opłacie produktowej. Później na podstawie powyższych informacji składa się sprawozdanie do Urzędu Marszałkowskiego. 

Firma, która w swoich e-sklepach sprzedaje np. aplikacje, e-booki czy szkolenia online — czyli produkty niematerialne, nie ma obowiązku rejestracji w BDO.

Chcesz się dowiedzieć, czy musisz się zarejestrować w BDO? Wypełnij ankietę dotyczącą Twojej działalności w serwisie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Jak uniknąć ryzyka wysokich kar?

W większości przedsiębiorcy kierujący swoimi sklepami internetowymi wiedzą doskonale, że za błędnie prowadzoną dokumentację BDO grożą kary administracyjne od 5 tys. zł do nawet 1 mln zł. Chcąc ich uniknąć, często szukają rozwiązań, które w tym pomogą lub całkowicie zlikwidują takie ryzyko. Często pytają, jakie działania powinny być podjęte, biorąc pod uwagę rodzaj błędu i statusu dokumentu w bazie. Oczywiście, na wiele pytań znajdą odpowiedź na stronie bdo.mos.gov.pl, ale nie na wszystkie.

Opłaty recyklingowe za torebki folioweOpłaty recyklingowe za torebki folioweDorota Kraskowska

Warto wtedy skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie, który albo wskaże kierunek poprawnego prowadzenia rejestru BDO, albo po prostu przejmie te obowiązki. To duże odciążenie dla przedsiębiorcy, który szczególnie w czasach pandemii zmaga się z wieloma innymi, być może nawet ważniejszymi z jego punktu widzenia, problemami.

Warto przemyśleć, czy dobrą alternatywą będzie oddelegowanie prowadzenia ewidencji wprowadzanych do obrotu opakowań, weryfikacji zmian formalnych w kontekście gospodarowania opakowaniami, wyliczenia opłaty produktowej w zakresie opakowań, złożenia sprawozdania rocznego w BDO, sporządzania korekty tego sprawozdania, wystawiania KPO w systemie BDO czy chociażby korespondencji z urzędem marszałkowskim. Oczywiście obowiązków związanych z ewidencją odpadową jest więcej, do tego wszystkiego trzeba wziąć jeszcze pod uwagę zmieniające się przepisy.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Szykują się kolejne zmiany w przepisach

Jeżeli firma w ramach swojej działalności dodatkowo wytwarza odpady np. świadcząc usługi lub produkując coś od 1 stycznia 2020 r. jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji odpadów w systemie BDO. Co za tym idzie, nie ma upoważnienia do przekazania, transportu, czy przyjęcia odpadu bez wcześniejszego zarejestrowania takiego transportu.

CZYTAJ TEŻ Obsługa BDO sklepu internetowego

Kolejną kwestią są przepisy dotyczące wprowadzania do obrotu oraz udostępniania w punktach handlowych oraz gastronomicznych produktów oraz opakowań jednorazowych z tworzywa sztucznego. Tu przepisy wchodzą w życie już 1 lipca 2021 r. A od września rozpoczyna się obowiązek rejestracji w BDO dla nowych podmiotów.

Kolejne zmiany, kolejne obowiązki i zobowiązania obarczone ryzykiem błędu, który może kosztować do 1 mln zł.


Czy ten artykuł był przydatny?

Udostępnij: