Skąd brać towar do sklepu internetowego?

Sklep internetowy to biznes, który można zacząć w każdym momencie. Sukces może zależeć od tego jakiego rodzaju produkty sprzedawane są w sklepie online. Skąd brać towar do sklepu internetowego?

Skąd brać towar do sklepu internetowego?
Rafał Stępniewski 7 stycznia 2021

Chcesz sprzedawać skutecznie w sklepie internetowym ale nie wiesz co masz sprzedawać? Mówiąc wprost, nie rób tego. Jeśli bowiem chcesz odnieść sukces w branży e-commerce, dobrze będzie wiedzieć czym chcesz handlować. Jeśli jesteś artystą, wykonujesz rękodzieło i chcesz sprzedawać swoje produkty? Masz pasiekę i planujesz handlować miodem? Nie masz kłopotu ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie skąd brać towar do sklepu internetu. Spora grupa właścicieli sklepów internetowych stawia na rzeczy własnej roboty. Dzięki temu mogą się wyróżnić i zwiększyć swoje szanse na bardzo konkurencyjnym rynku.

Sprzedaż własnych wyborów

Sprzedaż własnych produktów jest o tyle dobra, że skracamy maksymalnie drogę od producenta do ostatecznego odbiorcy. Dzięki temu zwiększamy marżowość i rentowność biznesu.

Hurtownie internetowe

Jednym z popularniejszych miejsc pozyskiwania towarów są hurtownie internetowe. Często nie musimy ich nawet szukać na własną rękę. Dostawcy oprogramowania wspierającego sprzedaż online oferują zwykle dostęp do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu hurtowni online. Wystarczy wybrać asortyment, którym chcemy handlować, a oferta może zostać automatycznie zaimportowana na stronę internetową naszego sklepu. Co ważne, hurtownie współpracujące z dostawcami oprogramowania dostarczają opisy swoich produktów i zdjęcia w plikach XML lub CSV, co pozwala automatyzować proces importu towaru na stronę. Innymi słowy, nie musimy ręcznie wprowadzać wszystkich produktów. Trzeba jednak pamiętać, że za taki import będziemy musieli zapłacić. Najczęściej jest to jednorazowa opłata. Część operatorów pobiera jednak niewielki miesięczny abonament za dostęp do oferty danej hurtowni.

Hurtownie internetowe działają w dwóch podstawowych modelach. Jeden z nich to dropshipping, opisywany już przez nas w jednym z materiałów. Najkrócej rzecz biorąc, dropshipping polega na tym, że my, jako właściciele sklepów internetowych promujemy produkty i szukamy klientów, a gdy zamówienia do nas trafią, przekierowujemy je bezpośrednio do hurtowni, która zajmuje się obsługą i wysyłką towaru. Takie system ma tę zaletę, że nie musimy kupować towaru przed jego sprzedażą, czyli nie zamrażamy gotówki w produktach. Dodatkowo możemy tym sposobem sprawdzić, które artykuły sprzedają się najlepiej. Warto pamiętać, że w przypadku dropshippingu, możemy mieć problem z konkurencyjnością. W modelu dropshipingu sprzedaje wiele sklepów internetowych, które chcą walczyć głównie ceną. Nie zawsze będzie się to opłacać, bo rabaty uzyskiwane w hurtowniach nie są wysokie.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Towar bezpośrednio z hurtowni

Możemy też negocjować samodzielnie warunki z hurtownią. W takiej sytuacji na pewno będziemy poproszeni o wskazanie szacowanej wielkości sprzedaży. Towary dostaniemy taniej niż w modelu dropshippingowym ale musimy pamiętać, że będziemy je musieli kupić do dalszej odsprzedaży. Jeśli nie mamy własnego magazynu, trzeba go będzie wynająć i samodzielnie obsłużyć zamówienia. A to dodatkowe koszty.

Jeśli nie wiemy, jaki towar będzie najbardziej „chodliwy” w internecie, warto spróbować najpierw z dropshippingiem.

Import towaru z zagranicy

Dla najbardziej doświadczonych sprzedawców mamy opcję importu towaru bezpośrednio od producenta, często z zagranicy. Dla towarów masowych kierunkiem, w który trzeba zwrócić swoją uwagę będzie Azja. Przy imporcie ze wschodu warto pamiętać o tym żeby wybrać wiarygodnego partnera. Pamiętajmy też o tym, że producenci ze wschodu często określają minimalne zamówienie, które trzeba złożyć. I co ważne, zwykle musi być ono duże.

Polityka prywatności to ważny dokument

zobacz dlaczego i jak możemy pomóc

Czym handlować w internecie?

Podpowiedzi dotyczące ciekawych towarów, którymi można handlować w internecie pojawiają się często na branżowych grupach internetowych. Jeśli jesteś właścicielem dobrze wypozycjonowanego sklepu internetowego, na pewno ciekawi producenci sami zwrócą się do Ciebie z propozycją sprzedaży ich produktów.

Czy ten artykuł był przydatny?

Udostępnij: