Zdjęcia produktów, a prawo autorskie

Dobre zdjęcia produktów to podstawa sklepu internetowego. Zdjęcia potrafią znacznie poprawić sprzedaż. Jak dodawać zdjęcia na stronę internetową legalnie?

Zdjęcia produktów, a prawo autorskie
Michał Górecki 8 lipca 2021

Skąd brać zdjęcia produktów?

To, że zdjęcia produktowe są niezbędne, nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli prowadzimy niewielki sklep internetowy, sprzedajemy rękodzieło lub inne produkty stworzone przez siebie, najlepiej będzie jeśli sami wykonamy zdjęcia takich produktów. Wtedy możemy być pewni, że nie łamiemy praw autorskich bo jako wykonawcy takich zdjęć możemy je wykorzystać w dowolny sposób. Podobnie możemy postąpić jeśli sprzedajemy produkty oferowane również w innych sklepach. Samodzielnie zrobione zdjęcia =-legalne zdjęcia. Znacznie trudniejsze będzie zachowanie tej zasady, gdy produktów w sklepie będzie kilka tysięcy. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto zlecić sesję zdjęciową profesjonalistą. Zawsze jednak trzeba podpisać umowę, która określa, że w momencie zapłaty za zdjęcia nabywamy prawo do ich rozpowszechniania.

Jeśli jednak zdjęć potrzebujemy sporo, a sesja będzie zbyt droga, trzeba posłużyć się gotowymi fotografiami produktowymi. W tym momencie niektórzy właściciele sklepów internetowych kierują swoje kroki do sklepów konkurencyjnych, które już mają zdjęcia danego produktu.

Jeśli korzystamy z komercyjnych baz zdjęć i za fotografie płacimy, możemy skorzystać z nich na naszej stronie o ile wykorzystujemy je zgodnie z przeznaczeniem. Każda umowa zezwalająca na wykorzystanie dzieła określa tzw. pola eksploatacji, czyli sposób, miejsce i czas ich publikacji.

Inny sklep internetowy ma zdjęcia produktu od producenta. Mogę z nich skorzystać?

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Jeśli inny sklep, który sprzedaje te same produkty co to, ma w swoim sklepie zdjęcia tego produktu, to nie wolno ci ich od niego skopiować. Najlepiej poprosić generalnego dystrybutora albo producenta o przekazanie zdjęć. Dobrze jest też na piśmie uregulować zasady korzystania ze zdjęć, a także opisów produktów.

Opis produktu

Przy opisie produktu też bardzo łatwo złamać prawo. Klient oczekuje jak najdokładniejszej informacji o składzie, wymiarach czy sposobie użytkowania. Jeśli skorzystamy z materiałów dostarczonych przez producenta to jak najbardziej będzie można je wykorzystać. Mało tego. W wielu przypadkach powinniśmy nawet ich używać. Dzięki temu na pewno nie popełnimy błędów związanych ze złym opisem produktu.

Co jest objęte prawem autorskim?

Prawem autorskim objęte są wszystkie dzieła i utwory, które mają przejawy działalności twórczej. Chodzi o to, że zostały przez kogoś stworzone. Żeby dany utwór czy dzieło zostało objęte ochroną prawa autorskiego nie musi wcale być dużej wartości. Liczy się to, że jest to twórczość… I tak prawem autorskim może być np. objęty program komputerowy, czy logotopy firmy, a także rysunek, fotografia, utwór muzyczny, projekt architektoniczny, całe przedstawienie teatralne czy film. To wszystko są utwory w rozumieniu prawa autorskiego. I twórca nie musi nigdzie zastrzegać sobie praw do utworu formalnie. Po prostu one jako twórcy mu się należą.

Polityka prywatności to ważny dokument

zobacz dlaczego i jak możemy pomóc

W związku z tym nie można ot tak sobie dowolnie kopiować treści innego sklepu internetowego. Nie jest tu istotne czy na danej stronie znajduje się informacja do tym, że zakazane jest kopiowanie, czy rozpowszechniane zawartych tam informacji. Nawet jeśli chcemy skorzystać z materiałów producenta, to choć nie zawarł informacji o tym by nie kopiować treści, to producent jest ich jedynym właścicielem. I zawsze powinniśmy poprosić o zgodę na wykorzystanie zdjęć czy opisów.

Dozwolony użytek, a prawa autorskie

Warto tu wspomnieć o tzw. dozwolonym użytku. Możemy dla własnych prywatnych celów skorzystać z czyjejś twórczości by zapoznać się z nią albo pokazać innym osobom. Nie możemy jednak wykorzystać jej w celach komercyjnych. Sklep internetowy uruchamiany jest właśnie po to by na nim zarabiać, dlatego wykorzystanie cudzych opisów i zdjęć bez zgody właściciela będzie złamaniem praw autorskich.


Jeśli prosimy kogoś o możliwość wykorzystania zdjęć lub opisów (nawet producenta) warto potwierdzić to pisemnie. W razie braku zgody nie możemy na stronie umieścić nawet fragmentów opisów skopiowanych z innych stron. Zawsze musimy poprosić o zgodę na ich wykorzystanie ich właściciela.

Czy ten artykuł był przydatny?

Udostępnij: