Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – jak z nim postępować i przestrzegać przy tym prawa?

Spalone lampki, świetlówki, sprzęt AGD i inne urządzenia – w większości przypadków, kiedy się zużyją lądują w koszach na śmieci. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to działanie właściwe?

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – jak z nim postępować i przestrzegać przy tym praw
Anna Stępniewska 12 stycznia 2016

Spalone lampki, świetlówki, sprzęt AGD i inne urządzenia – w większości przypadków, kiedy się zużyją lądują w koszach na śmieci. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to działanie właściwe?

Z dniem 1 stycznia 2016 r. reguły odnoszące się do tego,  w jaki sposób powinno się postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym określa nowa ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1688).

Co nowego?

Przepisy mówią, że od 1 stycznia 2016 r.  poziom zbierania obejmuje każdego, kto  wprowadza sprzęt. Co ważne, nie tylko sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, jak to było dotychczas. Wszyscy wprowadzający, bez wyjątku, są obowiązani do osiągania minimalnych rocznych poziomów zbierania zużytego sprzętu, w wysokości nie mniej niż 40 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu, a dla źródeł światła czy diod elektroluminescencyjnych (LED) – 50 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu. O czym jeszcze informują nowe zasady? Od 1 stycznia 2016 r. do 30 grudnia 2017 r. obowiązuje 10 grup sprzętu wskazanych w załączniku nr 6 do ustawy z 11 września 2015 r o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Na tym nie koniec. Od 1 stycznia 2018 r. zakres grup sprzętu podlegających przepisom ustawy zostanie zmieniony na 6 grup sprzętu podzielonych m.in. ze względu na koszt oraz sposób przetwarzania.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Przynieś zużyty sprzęt do sklepu

Nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym daje nam możliwość pozbycia się zużytych sprzętów, a tym samym zobowiązuje duże sklepy, o powierzchni poświęconej sprzedaży sprzętu elektrycznego i elektronicznego przekraczającej 400 m kwadratowych, do nieodpłatnego przyjęcia małogabarytowego i zużytego produktu pochodzącego z gospodarstw domowych (żaden z jego zewnętrznych wymiarów nie może przekraczać 25 cm), bez obowiązku kupna nowego. Do tej pory nieodpłatny zwrot zużytego urządzenia możliwy był jedynie przy zakupie innego.

Istotna rola rejestru

W kwestii zasad prowadzenia przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska rejestru, w którym znajduje się baza przedsiębiorców i organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego – informujemy, iż te w dalszym ciągu są wskazane w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1155 ze zm.). Ponadto od 1 stycznia 2016 r. rejestr zawiera również m.in. nazwę marki sprzętu, typ sprzętu (sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych lub innych niż przeznaczony dla gospodarstw domowych) oraz wiadomości o stosowanej technice sprzedaży sprzętu (art. 124 ust. 1 ustawy z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym). 

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi:
Udostępnij: