nr tel.: 22 390 91 05

Inne marki
Rzetelnej Grupy

Rzetelny Prawnik Rzetelna Umowa Polityka Bezpieczeństwa Prawo Konsumenckie Rzetelny Konkurs

Rzetelny Blog - strona 5

 • Artykuł UOKiK rozpoczyna kontrolę sklepów internetowych - przypominamy 21 obowiązków informacyjnych

  UOKiK rozpoczyna kontrolę sklepów internetowych - przypominamy 21 obowiązków informacyjnych

  Data: 6 maja 2016 Autor: Anna Stępniewska

  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, UOKiK rozpoczyna kontrolę sklepów internetowych w kontekście ustawy o prawach konsumenta. Urząd skupi się w głównej mierze na realizacji przez e-przedsiębiorców obowiązków informacyjnych, których jest łącznie 21. Warto je zatem przypomnieć i, jeśli jeszcze są tacy e-sprzedawcy, dostosować jak najszybciej swój e-biznes do obowiązujących przepisów.

  więcej
 • Artykuł Prawa konsumenta do zwrotu towaru i reklamacji

  Prawa konsumenta do zwrotu towaru i reklamacji

  Data: 6 maja 2016 Autor: Anna Stępniewska

  Ustawa o prawach konsumenta mówi, że każdy klient sklepu internetowego ma możliwość zwrotu oraz reklamacji towaru. Chociaż nowa ustawa obowiązuje już prawie półtora roku, część e-sklepów nadal boryka się z wdrożeniem zmian w swoich regulaminach, a tym samym ma problem z rozpatrywaniem reklamacji wg obowiązujących przepisów. Warto więc przypomnieć zasady zwrotu i reklamacji towaru w sklepie internetowym.

  więcej
 • Artykuł Tajemniczy klient nadchodzi – czy przedsiębiorcy mają się czego obawiać?

  Tajemniczy klient nadchodzi – czy przedsiębiorcy mają się czego obawiać?

  Data: 13 kwietnia 2016 Autor: Anna Stępniewska

  Od 17 kwietnia 2016 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, w myśl której, właścicieli firm będzie mógł odwiedzić tzw. tajemniczy klient z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Czego powinni spodziewać się przedsiębiorcy i z czym to się wiąże?

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w toku postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez upoważnionego pracownika Urzędu lub Inspekcji Handlowej, może być przeprowadzona kontrola u każdego przedsiębiorcy w zakresie objętym tym postępowaniem (art. 105a ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji
  i konsumentów, t. jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 184; dalej też jako - ustawa).

  więcej
 • Artykuł Jednolity Plik Kontrolny – wyzwanie dla branży e-commerce

  Jednolity Plik Kontrolny – wyzwanie dla branży e-commerce

  Data: 11 kwietnia 2016 Autor: Anna Stępniewska

  Polska jako kolejny kraj członkowski UE wprowadza ideę Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zmiany w polskiej ordynacji podatkowej dotyczyć będą wprowadzenia obowiązku udostępniania ksiąg podatkowych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) przez największe przedsiębiorstwa, także te z sektora e-commerce. Obowiązek ten wejdzie w życie 1 lipca 2016 roku.

  więcej
 • Artykuł Nawet pół miliona złotych kary i 2 lata pozbawienia wolności dla instytucji pożyczkowych

  Nawet pół miliona złotych kary i 2 lata pozbawienia wolności dla instytucji pożyczkowych

  Data: 21 marca 2016 Autor: Anna Stępniewska

  Już tylko niecały miesiąc instytucje pożyczkowe mają na dostosowanie się do nowych przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Ustawa, wobec takich podmiotów jak parabanki i lombardy, nakłada obowiązek dostosowania formy prawnej prowadzonej działalności oraz minimalnej wysokości kapitału zakładowego do nowych wymagań prawnych. Kara za niedostosowanie się do nowych przepisów może okazać się bardzo dotkliwa.

  więcej
 • Artykuł UOKiK kontrole sklepów internetowych

  UOKiK kontrole sklepów internetowych

  Data: 18 marca 2016 Autor: Anna Stępniewska

  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, UOKiK rozpoczyna kontrolę sklepów internetowych w kontekście ustawy o prawach konsumenta. Urząd skupi się na realizacji obowiązków informacyjnych, przestrzeganiu wymogu potwierdzenia warunków umowy na trwałym nośniku czy choćby sposobowi rozpatrywania reklamacji w związku ze zmianami w kodeksie cywilnym.

  więcej
Bezpłatny audyt regulaminu