Unijne zmiany w podatku VAT dla sklepów internetowych od lipca 2021 roku
Szykują się duże zmiany dla sprzedawców internetowych i przedsiębiorców świadczących różnego typu usługi online. W lipcu 2021 roku wejdą w życie przepisy dotyczące nowego systemu podatku VAT dla handlu w internecie. Co to w praktyce oznacza dla sprzedawców online?
Nowy system podatku VAT dla internetowego handlu
Podstawowym celem wprowadzenia w państwach członkowskich przepisów dotyczących nowego systemu podatku VAT dla internetowego handlu jest ułatwienie przedsiębiorcom dostosowania się do zasad ujednoliconego unijnego rynku oraz walka z podatkowymi oszustwami. Obecnie wiele firm sprzedających unijnym konsumentom towary pochodzące spoza UE (np. AliExpress) za pośrednictwem dużym platform sprzedażowych nie odprowadza podatku VAT, narażając budżety swoich państw na duże straty. To zmieni się już w przyszłym roku — od 1 lipca 2021 roku organy podatkowe będą mogły domagać się od operatorów platform handlowych zwrotu VAT, jeśli sprzedawca nie dopełni swoich obowiązków podatkowych.
Kogo dotyczą zmiany?
Od lipca 2021 roku wyższe podatki zapłacą przedsiębiorcy oferujący towary i usługi w internecie, których roczny prób obrotowy przekracza 10 tys. euro. Sprzedawcy spełniający te kryteria będą mieli obowiązek zarejestrowania się w internetowym punkcie kompleksowej obsługi VAT-OOS oraz składania miesięcznych lub kwartalnych deklaracji podatkowych w celu wykazania sprzedaży do poszczególnych krajów Unii Europejskiej.
Wszyscy zarejestrowani przedsiębiorcy mają obowiązek przechowywania ewidencji sprzedaży w celach kontroli fiskusa przez 10 lat.
zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniomJeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu
Platforma kompleksowej obsługi VAT-OOS
VATT-OOS to nowy unijny portal dla przedsiębiorców internetowych. Od lipca 2021 roku będą mieli obowiązek zarejestrowania się w nim ci sprzedawcy i usługodawcy internetowi, których roczny obrót przekracza 10 tys. euro. Za pośrednictwem portalu będą składać kwartalne deklaracje podatkowe dotyczące wartości sprzedaży w państwach Unii Europejskiej. Podatek od sprzedaży będzie płacony według stawek VAT obowiązujących w krajach konsumenta.
Deklaracje miesięczne będą z kolei składać sprzedawcy towarów i usług pozaunijnych o niższej wartości — do 150 euro. I co istotne, będą oni mieli obowiązek składania deklaracji niezależnie od tego, czy w danym miesiącu nastąpiła sprzedaż.
Portal VAT-OOS jest odpowiednikiem platformy MOSS — dedykowanej większym przedsiębiorcom świadczącym usługi elektroniczne i telekomunikacyjne.
Nowe przepisy jasno określają zasady rozliczania transportu towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej oraz termin zapłaty podatku od takiego towaru.
Od lipca 2021 roku transakcja będzie podzielona w następujące sposób:
wolna od VAT dostawa zagranicznego towaru do przedsiębiorcy unijnego (z zachowanym prawem odliczenia podatku związanego z poniesionymi wydatkami),
opodatkowana sprzedaż na rzecz unijnego konsumenta — podatek od tej transakcji będzie trzeba odprowadzić razem z opłatami celnymi.
Nowe przepisy oznaczają, że podatek VAT należy odprowadzić od każdego towaru trafiającego na terytorium Unii Europejskiej.
Od 12 lipca nowe przepisy dla platform internetowych Dorota Kraskowska