Zakaz sprzedaży artykułów związanych z koronawirusem na Allegro i OLX

W związku z szybką ekspansją wirusa COVID-19 ceny maseczek i żeli antybakteryjnych poszybowały w górę. Produktów próżno szukać w sklepach i aptekach, za to na platformach sprzedażowych nie ma najmniejszego problemu z ich dostępnością. Jedynym ograniczeniem dla nabywców są ceny. Specustawa koronawirusowa pozwoliła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu nałożyć kaganiec na firmy handlujące tymi produktami na Allegro i OLX.

Zakaz sprzedaży artykułów związanych z koronawirusem na Allegro i OLX
Dorota Kraskowska 12 marca 2020

Na Allegro i OLX nie będzie można już handlować maseczkami i żelami antybakteryjnymi. Nie dość, że ceny tych produktów były astronomiczne, to również ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Ale klientów nie brakowało, nabywcy kupowali produkty bez zastanowienia, a obrotni wystawcy liczyli zyski. 

Jak czytamy na stronie www.premier.gov.pl w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 rząd nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia:

  • zablokowane zostały wszelkie oferty sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych, 

  • umieszczanie nowych ofert sprzedaży tych towarów jest zakazane,

  • wprowadzono obowiązek dodania w regulaminach tych serwisów zapisów, z których jasno i wprost wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach Allegro i OLX.

Postanowienia podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Na wskazanych internetowych platformach sprzedażowych nie wolno sprzedawać nie tylko maseczek i żeli antybakteryjnych, również rękawic diagnostycznych i czepków medycznych. Pełna lista zakazanych produktów znajduje się w pliku do pobrania na rządowych stronach TUTAJ: 

Jakich produktów leczniczych nie wolno wywozić z kraju?

Bez zgody Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego nie można wywozić z kraju takich towarów jak: produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, np.: maseczki, fartuchy, czepki, rękawice zabiegowe i chirurgiczne, odzież operacyjna, produkty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, termometry elektroniczne, środki do dezynfekcji (zarejestrowane jako lecznicze). 

Źródło: www.premier.gov.pl

Czego nie wolno robić sprzedawcom? Nieuczciwe praktyki handlowe związane z reklamąCzego nie wolno robić sprzedawcom? Nieuczciwe praktyki handlowe związane z reklamą Dorota Kraskowska

Czy ten artykuł był przydatny?

Udostępnij: