Nowe przepisy dla e-commerce od 2023 roku. Na jakie zmiany musisz się przygotować?

E-commerce czekają zmiany przepisów. Unijne dyrektywy zobowiążą platformy takie jak Allegro, Booking czy eBay m.in. do prowadzenia wykazu sprzedawców. Zmiany dotyczą też rynku płatności online.

Nowe przepisy dla e-commerce od 2023 roku. Na jakie zmiany musisz się przygotować?
Monika Świetlińska 16 września 2022

Nowe przepisy dla e-commerce uszczelnią VAT?

Unijna dyrektywa 2021/514, czyli tzw. DAC7 ma na celu regulację rynku e-commerce. Zmiana ma doprowadzić do uszczelnienia opłacania podatku VAT. Tyczy się to przede wszystkim handlu i najmu online nieruchomości, miejsc parkingowych, samochodów oraz innych pojazdów.

Marketplace’y takie jak eBay, Allegro czy Booking będą musiały prowadzić wykaz sprzedawców, a także nieruchomości, które przeznaczają do najmu na terenie Unii Europejskiej. W owych rejestrach znajdą się informacje o sprzedawcach, a także kwotach dokonanych transakcji. Dyrektywa DAC7 zobowiąże także marketplace’y do poinformowania sprzedających o tym, jakie informacje będą gromadzone w rejestrze. 

Ranking e-commerce. Które e-sklepy i platformy na szczycie?Ranking e-commerce. Które e-sklepy i platformy na szczycie?Monika Świetlińska

Rejestry mają uwzględniać dochody sprzedawców. Zarówno te uzyskane w Polsce, jak i za granicą. Platformy będą również zobligowane do przedstawiania rejestrów szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). 

Platformy handlowe mają jeszcze lepiej weryfikować sprzedających

Przepisy, które wejdą w życie wraz ze styczniem 2023 r., będą też zobowiązywać administratorów platform do dokładniejszej weryfikacji sprzedawców i dostosowania swoich systemów tak, aby prawidłowo pobierały dane wymagane w rejestrze. Marketplace’y będą też zobligowane do:

    • Uzyskania numeru identyfikacyjnego na potrzeby prowadzonego rejestru;
    • Stosowania się do przepisów RODO. 

    Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

    zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

    Mowa tu cały czas o platformach umożliwiających obrót i najem lokali mieszkalnych, parkingów czy środków transportu. 

    Banki będą musiały gromadzić dane sprzedawców

    Wraz ze styczniem 2023 roku w życie wejdzie też druga dyrektywa, tj. 2020/284. Tyczy się ona banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych i agencji kredytowych. Jej treść mówi jasno – wspomniane organizacje będą zobowiązane prowadzić ewidencję płatności, a także gromadzić dane sprzedawców zajmujących się handlem transgranicznym.

    Prawo obejmie też tzw. fintechy i operatorów płatności takich jak np. PayPal. Od 2023 r. będą zbierać dane wszystkich użytkowników, którzy dokonują co najmniej 25 transakcji w ciągu kwartału. W rejestrze będą też informacje dot. wartości transakcji i odbiorców płatności. 

    Jak będzie rozwijał się globalny e-commerce do 2027 roku?Jak będzie rozwijał się globalny e-commerce do 2027 roku?Monika Świetlińska

    Ewidencje te będą obowiązkowe tylko dla transakcji transgranicznych. Rejestry będą aktualizowane co kwartał, a następnie zostaną przekazane szefowi KAS i umieszczone w unijnym systemie CESOP. Tam będą przechowywane przez 3 lata po zakończeniu danego roku podatkowego. Cel tej dyrektywy jest podobny do DAC7, tj. uszczelnienie VAT-u.  

    Problem z tą kwestią stał się dość istotny. Zwłaszcza z powodu rozwoju dropshippingu i azjatyckich marketplace’ów, który usprawniły handel transgraniczny. Transakcje te nie zawsze były jednak uczciwe, co przekładało się na wysokość ceł czy samego podatku VAT. Unia Europejska stara się ten problem zwalczyć.

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Udostępnij: