Reklamacje podróżnych – ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych cz. 4
Reklamacje są nieodłącznym prawem konsumenta. Podróżni mają coraz większą świadomość reklamacji usług, w tym turystycznych. Przyjrzymy się dokładniej imprezom turystycznym od strony prawnej.
Ustawa wprowadziła małą rewolucję w zakresie uprawnień reklamacyjnych przysługujących konsumentom przede wszystkim w kwestii terminu zgłoszenia reklamacji oraz podmiotu, do którego reklamacja może zostać zgłoszona.
W poprzednich częściach artykułów na z cyklu „Ustawa i imprezach turystycznych i powiązanych imprezach turystycznych”, wyjaśniliśmy genezę wejścia w życie ustawy z 24 listopada 2017 roku o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, która zastąpiła poprzednio obowiązującą ustawę z 29 sierpnia 1997 roku. Przeanalizowaliśmy kluczowe definicje występujące w ustawie, posługując się przykładami. Omówiliśmy obowiązki informacyjne spoczywające na przedsiębiorcy turystycznym względem podróżnego jeszcze przed zawarciem umowy o udział w imprezie turystycznej, jak również po zawarciu umowy, a przed rozpoczęciem imprezy. Pisaliśmy również o odstąpieniu od umowy turystycznej oraz jej rozwiązaniu.
Jak było przed 1 lipca 2018 roku?
Zgodnie z nieobowiązującą ustawą o usługach turystycznych z 29 sierpnia 1997 roku, jeżeli w trakcie imprezy turystycznej klient stwierdził wadliwe wykonywanie umowy, powinien był niezwłocznie zawiadomić o tym wykonawcę usługi oraz organizatora turystyki. Co istotne, umowa powinna była określać obowiązek klienta co do zawiadomienia organizatora turystyki o nieprawidłowym wykonywaniu umowy. Przepis ten pozwalał na uwzględnienie specyfiki konkretnej imprezy turystycznej oraz na optymalne wyważenie interesów organizatora turystyki i klienta. W umowie nie można było z góry zastrzegać, że niespełnienie tego wymagania spowoduje wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności. Zapis taki mógłby zostać uznany za klauzulę niedozwoloną.
Niezależnie od zawiadomienia, o którym mowa powyżej, podróżny mógł złożyć organizatorowi turystyki reklamację zawierającą:
- wskazanie uchybienia w sposobie wykonania umowy oraz
- określenie żądania podróżnego,
z tym zastrzeżeniem, że reklamacja musiała być złożona w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia imprezy. Termin na skorzystanie przez podróżnego z przysługujących mu uprawnień był zatem dość krótki, co niejednokrotnie skutkowało pozostawieniem klientów, niezadowolonych z odbytej wycieczki z niczym. Jeżeli jednak reklamacja została złożona przez podróżnego w terminie, a organizator turystyki nie ustosunkował się do niej na piśmie w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, a w razie reklamacji złożonej w trakcie trwania imprezy turystycznej w terminie 30 dni od dnia zakończenia imprezy turystycznej, uważa się, że uznał reklamację za uzasadnioną. Obowiązywała zatem zasada 30:30, w przypadku zaniechania organizatora i nieustosunkowaniu się do zgłoszenia, uznana zostawała za uwzględnioną
Co zmieniło się po 1 lipca 2018 roku?
Zasadniczą zmianą jest to, że 30-dniowy termin na zgłoszenie reklamacji zniknął z ustawy, co z pewnością ucieszy wszystkich podróżnych. Roszczenia podróżnego przedawnią się bowiem dopiero z upływem 3 lat – tyle czasu masz na dochodzenie roszczeń.
Przykład: Podróżny może złożyć reklamację nawet po 2 latach i 11 miesiącach od dnia zakończenia wycieczki, przy czym tak późne zgłoszenie nieprawidłowości może mieć wpływ na ustalanie ewentualnej obniżki ceny lub rekompensaty.
Zmiana jest znacząca, jednak Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje – zastrzeżenia do jakości usług mimo wszystko powinny zostać zgłoszone jak najszybciej – najlepiej jeszcze w trakcie wyjazdu, ponieważ dzięki temu organizator będzie mógł usunąć nieprawidłowości, a podróżnemu nie będzie można pozostawić zarzutu niedochowania staranności w realizacji swych praw.
Roszczenia przysługujące podróżnym pozostały bez zmian, tj.:
- obniżka ceny,
- odszkodowanie za poniesione szkody,
- zadośćuczynienie za doznane krzywdy.
Obniżka ceny przysługuje podróżnemu za każdy okres, w trakcie którego stwierdzono niezgodność (rozumianą jako niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług turystycznych objętych imprezą turystyczną), chyba że została ona spowodowana wyłącznym działaniem lub zaniechaniem podróżnego. Podobnie jest w przypadku roszczenie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, które nie przysługuje podróżnemu w sytuacji, gdy:
- winę za niezgodność ponosi podróżny,
- winę za niezgodność ponosi osoba trzecia, niezwiązana z wykonywaniem usług turystycznych objętych umową o udział w imprezie turystycznej, a jednocześnie niezgodności nie dało się przewidzieć lub uniknąć,
- niezgodność została spowodowana nieuniknionymi i nadzwyczajnymi okolicznościami.
Zmianą korzystną dla podróżnego jest także rozszerzenie katalogu podmiotów, do których klient może kierować żądania. Od 1 lipca 2018 roku reklamację można bowiem złożyć nie tylko bezpośrednio u organizatora wyjazdu, lecz także u agenta (tj. przedsiębiorcy turystycznego innego niż organizator, który na podstawie umowy agencyjnej sprzedaje lub oferuje do sprzedaży imprezy turystyczne utworzone przez organizatora turystyki). Innymi słowy, podróżny nie musi ustalać kim w istocie był organizator wyjazdu, lecz może skierować swoje kroki bezpośrednio do agenta, który sprzedał daną wycieczkę, ten zaś nie może odsyłać klienta do podmiotu, który wyjazd zorganizował.
zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniomJeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu
Jakie przepisy stosować?
Pamiętaj! Jeśli postępowanie w twojej sprawie zostało wszczęte przed wejściem w życie nowej ustawy, tj. przed 1 lipca 2018 roku i nie było w tym dniu zakończone, prowadzone ono będzie na zasadach wcześniejszej ustawy. Oznacza to między innymi, że jeśli spóźniłeś się z reklamacją i nie zrobiłeś tego w terminie 30 dni, to może okazać się, że twoje powództwo zostanie oddalone, ponieważ nie ma w tym wypadku zastosowania 3-letniego terminu przedawnienia przysługujących tobie roszczeń.
Zakaz geoblokowania – co właściwie oznacza dla polskiego przedsiębiorcy? Anna Stępniewska