Jak zgodnie z prawem przygotować się do Black Friday?

Black Friday to jeden z najważniejszych dni dla e-sklepów na całym świecie. W Polsce również jest popularny, przynosząc rekordowe obroty. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał tego dnia, jak i innych akcji promocyjnych, i przyciągnąć konsumentów, e-sklepy muszą przestrzegać pewnych zasad prawnych. Jak więc zgodnie z prawem przygotować się do Black Friday, Blue Monday, Black Week czy Black Month?

Jak zgodnie z prawem przygotować się do Black Friday?
Monika Świetlińska 29 września 2023

Klucz do sukcesu w Black Friday. Regulamin promocji

Black Friday to wyjątkowy czas dla e-sklepów, kiedy to klienci w niespotykanym wcześniej tempie poszukują okazji i promocji. Aby cała akcja promocyjna przebiegła zgodnie z prawem i była korzystna zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klienta, niezbędne jest stworzenie odpowiedniego regulaminu promocji. 

Jak Black Friday postrzegają kupujący? 5 sytuacji, których obawiają się najbardziejJak Black Friday postrzegają kupujący? 5 sytuacji, których obawiają się najbardziej Monika Świetlińska

Regulamin ten powinien być jasny, zrozumiały. Powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje dotyczące promocji, takie jak: okres trwania promocji, warunki uczestnictwa, sposób wyboru zwycięzców oraz informacje o nagrodach. Warto również pamiętać o tym, że regulamin promocji musi być dostępny dla konsumentów przed rozpoczęciem promocji. Dzięki temu klienci będą mieli pewność, że biorą udział w uczciwej i transparentnej promocji.

Jakie elementy powinien zawierać regulamin i na co zwrócić uwagę, organizując promocję z okazji listopadowych wyprzedaży?

 • Okres trwania promocji. Jednym z najważniejszych elementów regulaminu jest określenie dokładnego okresu trwania promocji. Czy promocja będzie trwać tylko w dniu Black Friday, czy może przez cały weekend, a może nawet tydzień czy miesiąc? Precyzyjne określenie daty rozpoczęcia i zakończenia promocji eliminuje wszelkie wątpliwości i pozwala klientom na świadome planowanie zakupów.
 • Warunki uczestnictwa. Nie każda promocja jest dostępna dla wszystkich. Czy promocja skierowana jest tylko do stałych klientów? A może tylko do tych, którzy zapisali się do newslettera? Określenie jasnych kryteriów uczestnictwa pozwoli uniknąć nieporozumień i niezadowolenia klientów.
 • Sposób wyboru zwycięzców (jeśli dotyczy). Jeśli promocja ma charakter konkursu, w którym przewidziane są nagrody, konieczne jest określenie sposobu wyboru zwycięzców. Czy będzie to losowanie, czy może konkurs wiedzy? Jakie będą kryteria oceny? Wszystko to powinno znaleźć się w regulaminie.
 • Informacje o nagrodach. Klienci muszą wiedzieć, co mogą zyskać, biorąc udział w promocji. Czy są to rabaty, produkty gratis, czy może vouchery na kolejne zakupy? Dokładny opis nagród, ich wartość oraz ewentualne ograniczenia (np. ważność vouchera) to kluczowe informacje dla uczestników.
 • Dostępność regulaminu. Regulamin promocji musi być łatwo dostępny dla wszystkich klientów. Najlepiej, jeśli znajduje się on na widocznym miejscu na stronie internetowej sklepu, a także jest linkowany w każdej komunikacji dotyczącej promocji (np. w mailingu czy na profilach w mediach społecznościowych).
 • Transparentność i jasność przekazu. Regulamin nie może być zbyt skomplikowany ani zawierać "drobnym drukiem" ważnych informacji. Język regulaminu powinien być prosty i zrozumiały dla przeciętnego konsumenta. Wszelkie próby wprowadzenia klienta w błąd mogą skończyć się nie tylko utratą zaufania, ale także konsekwencjami prawnymi.

Stworzenie rzetelnego regulaminu promocji, choć wydawać by się mogło, że jest inaczej, to w gruncie rzeczy niezwykle istotny element strategii związanej z organizacją Black Friday, Blue Monday i podobnych listopadowych wyprzedaży. 

Rewolucja cenowa e-sklepów. Nowe zasady i sankcje. Dyrektywa OmnibusRewolucja cenowa e-sklepów. Nowe zasady i sankcje. Dyrektywa OmnibusMonika Świetlińska

Dzięki jasnemu i zgodnemu z prawem regulaminowi klienci będą czuli się pewnie, biorąc udział w promocji, a e-sklep uniknie potencjalnych problemów prawnych i wizerunkowych. Warto więc poświęcić odpowiednio dużo czasu na przygotowanie regulaminu promocji, konsultując się przy tym z ekspertami ds. prawa konsumenckiego. Korzystając np. z naszych usług masz nie tylko pewność, że regulamin Twojej promocji jest zgodny z prawem, ale z organizowaną przez Ciebie akcją możesz dodatkowo dotrzeć do ponad 500 tys. potencjalnych klientów przez umieszczenie informacji o promocji na łamach serwisu www.dziennikprawny.pl.

Jak prawidłowo przygotować konkurs lub loterię na Black Friday? 

Black Friday to nie tylko czas wyjątkowych promocji, ale także okazja do zorganizowania konkursu lub loterii, które dodatkowo przyciągną uwagę klientów. Organizacja takiego wydarzenia wymaga jednak przemyślanej strategii i przestrzegania pewnych zasad prawnych. Jakich? Jak prawidłowo przygotować regulamin konkursu lub loterii?

Organizacja loterii to nie to samo co organizacja konkursów. Ta pierwsza wymaga dobrego zaplanowania wszystkich działań i czasu. Wniosek na wydanie zgody należy złożyć do Izby Administracji Skarbowej (IAS) — ta na rozpatrzenie ma do 60 dni. Dodatkowo należy do Urzędu Celno-Skarbowego (UCS) zgłosić urządzenie losujące — na wydanie zgody urząd ma 30 dni. Mniej wymagający jest konkurs. Ważne jest natomiast, by samemu precyzyjnie określić sobie, jak będzie on wyglądał, by nie pomylić go z loterią (np. przy sposobie wyboru zwycięzcy, nagrodzonego).

Dlatego warto zdefiniować sobie cel konkursu lub loterii. Czy ma on na celu promocję konkretnego produktu, zwiększenie liczby obserwujących w mediach społecznościowych, czy może zbieranie adresów e-mail do bazy newslettera? Jasno określony cel pomoże w dalszym kształtowaniu regulaminu.

Dalej należy zastanowić się, kto może wziąć udział w konkursie lub loterii. Czy są to wszyscy klienci sklepu, czy może tylko ci, którzy dokonali zakupu w określonym czasie? Jakie są kroki niezbędne do wzięcia udziału – czy wystarczy wypełnienie formularza, czy może trzeba wykonać jakieś zadanie konkursowe?

Jak napisać regulamin konkursu dla e-sklepu w social mediach?Jak napisać regulamin konkursu dla e-sklepu w social mediach?Anna Petynia-Kawa

Kryterium wyboru zwycięzców to kolejny kluczowy punkt regulaminu. Uczestnicy muszą wiedzieć, na jakiej podstawie zostaną wybrani zwycięzcy. Czy będzie to losowanie, czy może ocena jury? Jeśli ocena, to jakie będą kryteria? Transparentność w tym zakresie zwiększa zaufanie uczestników. Tak samo, jak to, że każdy uczestnik chce wiedzieć, co może zyskać. Regulamin powinien więc zawierać dokładny opis nagród, ich wartość oraz ewentualne ograniczenia (np. termin ważności vouchera).

Powinien być też uzupełniony o informacje o odpowiedzialności organizatora, zwłaszcza w sytuacji, gdy nagroda nie zostanie dostarczona lub zostanie dostarczona z opóźnieniem.

Należy zabezpieczyć się przed reklamacjami, bo takie mogą się trafić. W przypadku ewentualnych problemów lub niejasności warto przewidzieć procedurę reklamacyjną. Dzięki temu uczestnicy będą wiedzieli, jakie kroki podjąć, jeśli coś pójdzie nie tak.

Jeżeli szukasz wsparcia prawnego swojego e-biznesu

zapoznaj się z bogatymi pakietami usług jakie mogą sprostać Twoim oczekiwaniom

Organizacja konkursu lub loterii w ramach Black Friday to doskonały sposób na zwiększenie zainteresowania ofertą sklepu i wzmocnienie relacji z klientami. Aby jednak cała akcja przebiegła pomyślnie i zgodnie z prawem, niezbędne jest przygotowanie solidnego regulaminu. Warto poświęcić na to odpowiednio dużo czasu i skonsultować się, w razie potrzeby, z ekspertami, aby uniknąć potencjalnych problemów zwłaszcza tych wynikających z ustawy o grach hazardowych.

Budowanie relacji z klientami w czasie Black Friday i nie tylko

Black Friday to nie tylko chwila intensywnych zakupów, ale również okazja do wzmocnienia relacji z klientami i partnerami biznesowymi. Wprowadzenie programu partnerskiego lub lojalnościowego może być kluczem do zbudowania silnych i trwałych relacji, które przyniosą korzyści przez cały rok. Jak więc skutecznie wprowadzić i promować takie programy?

Program partnerski polega na współpracy z innymi firmami lub osobami, które promują Twoje produkty lub usługi w zamian za prowizję od sprzedaży. Dzięki temu możesz dotrzeć do nowych grup klientów i zwiększyć swoją sprzedaż bez dużych inwestycji w reklamę.

Program lojalnościowy e-sklepu. Czy ma sens? O czym musisz pamiętać?Program lojalnościowy e-sklepu. Czy ma sens? O czym musisz pamiętać?Anna Petynia-Kawa

Kluczem do sukcesu jest jasny i przejrzysty regulamin. Powinien on zawierać informacje takie jak:

  • warunki uczestnictwa: kto może zostać partnerem lub uczestnikiem programu lojalnościowego.
  • sposób naliczania punktów: jakie działania są premiowane punktami i ile punktów można za nie otrzymać.
   • nagrody: jakie nagrody można otrzymać w zamian za punkty, jakie są ich wartości i jak można je zdobyć.
    • ograniczenia: czy istnieją jakieś ograniczenia, np. maksymalna liczba punktów, które można zdobyć w określonym czasie.

     Black Friday jest doskonałą okazją do promocji programu partnerskiego lub lojalnościowego. Możesz np. oferować podwójne punkty za zakupy dokonane w tym dniu lub specjalne nagrody dla nowych partnerów. Ważne jest, aby komunikować korzyści płynące z uczestnictwa w programie i zachęcać klientów do jego wypróbowania.

     Pamiętaj, że wprowadzenie programu partnerskiego lub lojalnościowego to też inwestycja w przyszłość. Dzięki temu możesz nie tylko zwiększyć sprzedaż w krótkim terminie, ale również zbudować silne relacje z klientami, które przyniosą korzyści w dłuższej perspektywie. Zwłaszcza, że tuż po wyprzedażach listopadowych zaczyna się gorący czas świąteczny, do którego również możesz wykorzystać program lojalnościowy. Stały klient to nie tylko źródło stałych dochodów, ale również ambasador marki, który poleca ją innym.

     Komunikacja z klientami podczas Black Friday

     Black Friday to jeden z najważniejszych dni handlowych w roku, a skuteczna komunikacja z klientami w tym okresie może przynieść znaczące korzyści dla Twojego biznesu. Jak więc skutecznie komunikować się z klientami w tym czasie?

     Musisz najpierw zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania. Jakie produkty ich interesują? Czego szukają w dniu Black Friday? Jakie są ich priorytety zakupowe? Zrozumienie tych potrzeb pozwoli Ci dostosować komunikację do konkretnego odbiorcy.

     Nowe przepisy dla e-commerce od 2023 roku. Na jakie zmiany musisz się przygotować?Nowe przepisy dla e-commerce od 2023 roku. Na jakie zmiany musisz się przygotować? Monika Świetlińska

     Podstawą skutecznej komunikacji jest inwestycja w profesjonalne materiały promocyjne. Wysokiej jakości banery, reklamy w mediach społecznościowych czy mailingi przyciągną uwagę klientów i zachęcą ich do odwiedzenia Twojego sklepu. Pamiętaj, że w dniu Black Friday konkurencja jest ogromna, dlatego warto wyróżnić się na tle innych.

     Zadbaj też o to, aby Twoja komunikacja była spójna na wszystkich kanałach – od strony internetowej, przez media społecznościowe, aż po mailing. Klient powinien otrzymać jednolity przekaz niezależnie od tego, gdzie się z nim komunikujesz. Nie ograniczaj się jednak do jednostronnej komunikacji. Zachęcaj klientów do interakcji – zadawania pytań, udostępniania postów czy zostawiania opinii. Dzięki temu zbudujesz silniejszą relację z klientami i zdobędziesz cenne informacje zwrotne.

     Polityka prywatności to ważny dokument

     zobacz dlaczego i jak możemy pomóc

     Ważne! Komunikacja z klientami nie kończy się w dniu Black Friday. Po zakończeniu promocji warto podziękować klientom za udział i zaprosić ich do kolejnych zakupów, zwłaszcza, że zaraz zacznie się świąteczne book zakupowe. Możesz to zrobić, wysyłając im specjalny kod rabatowy czy ofertę specjalną na grudzień. Dzięki temu pokażesz klientom, że są dla Ciebie ważni i zbudujesz z nimi długotrwałą relację.

     I na sam koniec… Analiza i podsumowanie po Black Friday

     Black Friday to intensywny okres dla każdego e-sklepu, pełen emocji, stresu, ale i radości z osiągniętych wyników. Jednak prawdziwa praca zaczyna się po zakończeniu.

     Analiza i podsumowanie wszystkich działań to fundament do zrozumienia, co przyniosło sukces, a co wymaga poprawy na przyszłość. Jak więc przeprowadzić skuteczną analizę?

     Pierwszym krokiem w analizie jest zbieranie wszystkich dostępnych danych. Ilość sprzedaży, liczba odwiedzin na stronie, konwersja, średnia wartość koszyka – to tylko niektóre z wskaźników, które warto uwzględnić. Dzięki nim zrozumiesz, jakie działania 

     17 najskuteczniejszych sposobów zbierania pozytywnych opinii w e-commerce17 najskuteczniejszych sposobów zbierania pozytywnych opinii w e-commerceMonika Świetlińska

     Przed rozpoczęciem Black Friday z pewnością ustaliłeś/aś pewne cele i założenia. Teraz jest czas, aby je skonfrontować z rzeczywistością. Czy udało się osiągnąć zakładaną sprzedaż? Czy konkretna promocja przyniosła oczekiwane efekty? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci ocenić skuteczność Twoich działań.

     Pomóc w tym mogą np. opinie klientów. To najlepsze źródło informacji o tym, co poszło dobrze, a co nie. Warto przeprowadzić ankietę wśród osób, które dokonały zakupu w trakcie Black Friday, aby dowiedzieć się, co ich przekonało do zakupu, a co ewentualnie odstraszyło. Opinie te są bezcennym źródłem wiedzy, które pozwoli Ci lepiej dostosować ofertę do potrzeb klientów w przyszłości.

     Nie zapominaj również o tym, co działo się u konkurencji. Jakie promocje oferowali? Jak komunikowali się z klientami? Analiza działań konkurentów pozwoli Ci zrozumieć, co przyciągało klientów do ich oferty i jakie działania warto wprowadzić w przyszłym roku.

     Na podstawie zebranych danych i opinii klientów możesz wyciągnąć wnioski i zacząć planować strategię na kolejne edycje Black Friday. Może warto wprowadzić nowe promocje? Zmienić komunikację? A może zainwestować w lepszą obsługę klienta? Wszystkie te decyzje powinny opierać się na solidnych danych i analizach.

     Black Friday to doskonała okazja do zwiększenia sprzedaży i przyciągnięcia nowych klientów. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał tego dnia, e-sklepy muszą przestrzegać zasad prawnych, zwłaszcza, że od kilku lat w listopadzie UOKiK przygląda się bacznie branży handlowej i kontroluje również e-sklepy. Dzięki transparentnym zasadom także klienci będą mieli pewność, że biorą udział w uczciwej promocji, a sklepy zyskają ich zaufanie i lojalność.

     Czy ten artykuł był przydatny?

     Udostępnij: